Rudou věž smrti bude vlastnit stát. Po splacení dluhů ji čekají opravy a vznik nové expozice

Národní kulturní památku Rudá věž smrti nedaleko Ostrova na Karlovarsku bude vlastnit stát. Tento týden o tom informovali ministři financí a kultury. Objekt, který se stal symbolem utrpení politických vězňů v 50. letech minulého století, převezme od Konfederace politických vězňů. Ta se dostala do finančních problémů.

Ostrov (Karlovrsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Byl to malý lágr a byl určen pro věznění politických vězňů, takže se v ní se drtil a třídil uran. Je to radioaktivní ruda, takže vězni zde byli vystaveni velkému riziku, ta práce byla namáhavá,“ připomíná minulost politického tábora s krycím názvem likvidační ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková.

0:20

Rudou věž smrti plánuje převzít stát. Současný vlastník má finanční problémy

Číst článek

„Řada z nich byla nemocná nebo následkem věznění umřela. To jsou všechno věci, které je potřeba stále připomínat. Bolševický režim likvidoval inteligenci, která v této zemi v té době byla a hlavně pak kněží,“ vysvětluje na Radiožurnálu.

Rudou věž smrti doposud vlastnila Konfederace politických vězňů, ale kvůli finančním problémům, do kterých se za minulého vedení dostala, hrozilo, že o tuto součást kulturního dědictví přijde.

„Vznikl tam veliký dluh, který stát prostě musí vymáhat. V této chvíli je faktickým vlastníkem nemovitosti, když to zjednoduším, finanční správa. Ta to prodá ministerstvu kultury a z toho se zaplatí daňový doplatek. Dobrá zpráva je, že tam pravděpodobně nějaké peníze zbydou a to získá Konfederace politických vězňů pro svoji další činnost,“ vysvětlil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Národní památkový ústav teď musí objekt opravit, poté v něm společně s Národním muzeem vybuduje expozici.

„Bude líčit utrpení politických vězňů a jejich jednotlivé osudy. Expozice by měla být zaměřená a zajímavá i pro nejmladší generaci. Toto nebude jenom vzpomínková expozice, ale měla by být jistým mementem toho, co se tady v 50. letech stalo a toho, že svoboda a demokracie jsou hodnoty, které stále musíme hájit,“ říká jeho ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Návštěvníkům by se tak areál mohl zpřístupnit do roku 2029.

Tomáš Maleček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme