Věda pro děti: Proč má lev v českém státním znaku dva ocasy?

Proč máme ve znaku lva a kde se vzal jeho druhý ocas? Lev je s Čechy spojován asi od poloviny 12. století. Kníže Vladislav II. ale získal pro svůj rod do znaku stříbrného lva, ale jen s jedním ocasem. Kde se vzala druhá oháňka? A která země má ve znaku jednorožce?

věda pro děti Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malý státní znak České republiky

Malý státní znak České republiky | Foto: Kateřina Perglová | Zdroj: Shutterstock

Kníže Vladislav II. se tehdy účastnil tažení proti městům v Lombardii a za statečnost při obléhání Milána mu císař udělil královský titul a propůjčil erb se stříbrným jednoocasým lvem se zlatou zbrojí v červeném poli. Vladislav pak lva přijal jako znak svého rodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč má lev v českém státním znaku dva ocasy?

Český lev má ale ocasy dva. Ten druhý dělá ze lva neobyčejné nadpřirozené zvíře a zvyšuje jeho vážnost a prestiž. Přidělen byl nejspíš králi Přemyslu Otakaru I. za vojenskou pomoc Otovi IV. v boji proti Sasům.

První důkaz o dvouocasém lvu ve znaku, který nelze zpochybnit, je ale až z roku 1247. Syn Václava I., Přemysl Otakar II., se stal dědicem trůnu a moravským markrabětem a druhý lví ocas údajně symbolizoval spoluvládu otce a syna. Přemysl Otakar si pak erb a znak nechal i poté, co se stal českým králem.

Další teorie mluví o tom, že dva propletené ocasy by mohly vyjadřovat spojení dvou ústředních zemí Čech a Moravy a značit jejich rovnocennost. Těžko říci, jaká teorie je opravdu tou pravou. Historici o tom stále diskutují.

Lev jako symbol českého království byl pak každopádně využit i při tvorbě státního znaku Československa a poté i České republiky.

Co znamenají zvířata na našem velkém státním znaku? | Foto: Kateřina Perglová | Zdroj: Shutterstock

Erby a znaky se zabývá heraldika, pomocná historická věda. Lev představuje sílu, rytířskou ctnost a odvahu. Dnešní podoba, kterou užíváme od roku 1993, byla vytvořena heraldikem Jiřím Loudou.

Státní znak Spojeného království | Zdroj: Shutterstock

Symbol lva ale používají i další země. V Bavorsku najdeme znak černého lva ve žlutém poli. Lva používají také ve Švédsku nebo třeba na Šrí Lance. Obecně se ve státních znacích objevují silná a velká zvířata. Medvědi, orlové, lvi nebo třeba býci. Národními zvířaty bývají ale třeba i lišky, ovce, vlci nebo klokani.

Třeba ve Skotsku je národním zvířetem ve státním znaku jednorožec. Symbol čistoty, nevinnosti, ale také mužnosti a síly. Nový Zéland má zase ptáka kiwi. Dává to smysl, nežije jinde na zemi a symbolizuje jedinečnou místní přírodu.

Eva Sinkovičová, kpe Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme