Takhle vypadal svatý Vojtěch. Pražské arcibiskupství zveřejnilo podobiznu svého hlavního patrona
Podobu řady historických osobnostní neznáme. Pražské arcibiskupství ale ve čtvrtek jednu z nich odhalilo – a to hned svého hlavního patrona svatého Vojtěcha. Jak se taková pravděpodobná podoba tvoří?
Digitální podobu svatého Vojtěcha vytvořil Brazilec Cicero Moraese se svým týmem – a to na základě lebky světce ze Svatovítského pokladu. Jde o poměrně detailní trojrozměrnou dokumentaci. Moraes k rekonstrukci využívá software určený hlavně pro lékaře, kteří v něm třeba plánují operace.
Svatý Vojtěch žil ve druhé polovině 10. století, pocházel z rodu Slavníkovců a byl druhým pražským arcibiskupem. Mimo jiné se zasloužil o založení Břevnovského kláštera v Praze.
Odborníci představili pravděpodobnou podobu svaté Ludmily. Světice měla předkus
Číst článek
Svatý Vojtěch ale není první český světec, kterého Moraes takto oživil. Už dřív rekonstruoval tváře jiných historických osobností – jednou z nich byla před třemi lety i svatá Ludmila. Ta podle něj měla výrazný předkus a modré oči.
Moraes k její rekonstrukci používal například takzvanou anatomickou metodu. „Využívá toho, že na lebce člověka máme zachované informace o robustnosti obličejového svalstva,“ popsal tehdy geoinformatik Jiří Šindelář
A pak se využívá ještě druhá metoda. Při ní se dlouhá desetiletí zkoumá na obličeji víc než dvacet konkrétních bodů a pak se určuje v těch daných místech vztah mezi kostí a výslednou tváří.