Západní duch je oslabený. Demokratický lídr musí ukázat zuby a být alfasamcem, míní filozof Kroupa
Ve světě sílí protidemokratické státy a radikální hnutí. Česko letos na podzim čekají parlamentní volby, ve kterých může vládní koalice přijít o své podporovatele. „Tomu jednoznačně prozápadnímu směru, který se hlásí k demokratickým hodnotám, letos hrozí porážka,“ varuje pro Český rozhlas Plus filozof a bývalý politik Daniel Kroupa.
Demokracie a její hodnoty jsou podle něj dnes ve společnosti ohroženější než před čtyřmi lety. „Zesílily protidemokratické státy ve světě a různá politická či radikální hnutí, která nenávidí svobodu a demokracii. Západní duch je oslabený a jenom s obtížemi čelí tomuto tlaku zvenku i zevnitř,“ popisuje v pořadu Osobnost Plus.
Ani Česko podle něj není výjimkou, konflikty ale do země přicházejí „s určitým zpožděním“.
„Tady došlo k takovému jevu, že zkolabovala, řekněme, demokratická levice reprezentovaná sociálními demokraty. A sílí radikálnější levice, která se staví proti Západu a tíhne spíše na Východ,“ popisuje bývalý politik.
„Znechucení voliči“
Vládní koalice chybuje, neliší se tím ale od předchozích vlád, připomíná filozof. Některými kroky ovšem podle něj může přijít o své podporovatele.
Češi žijící v zahraničí chtějí volit na dálku. Založili kvůli tomu internetovou petici
Číst článek
„Ne snad že by rovnou přešli na stranu opozice,“ zamýšlí se Kroupa. „Spíše hrozí, že znechuceně nepřijdou k volbám. To znamená, že tomu jednoznačně prozápadnímu směru, který se hlásí k demokratickým hodnotám, letos hrozí porážka“.
Demokratické hodnoty se pak ztrácí především z povědomí veřejnosti, soudí. Vytrácí se podle něj z kulturních i akademických debat. „Pro širokou veřejnost mluvit o takových věcech, jako je svoboda, demokracie a tak dále, už zní jen jako mlácení prázdné slámy,“ míní.
Budoucí lídr?
„Demokratický lídr musí být schopen ukázat zuby, musí být schopen demonstrovat sílu. Musí být, když to tak řeknu, alfasamcem ve stádě,“ vysvětluje a připomíná, že v nejistých dobách lidé hledají oporu ve vůdci.
Současná vláda si podle něj může připsat „spoustu úspěchů“, jejím voličům ale nestačí.
Vládní voliče odrazují upatlané kompromisy. Ale ani Babiš není rozhodný vůdce, připomíná Dolejší
Číst článek
„Už jsme zapomněli na to, že první půl rok česká vláda vedla Evropskou unii, to předsednictví zvládla naprosto brilantně. Pak přišla horká válka na Ukrajině, kde zaujala naprosto jasné stanovisko,“ připomíná filozof.
Průzkumy veřejného mínění vykreslují jako pravděpodobného vítěze parlamentních voleb hnutí ANO, premiérem by se tak mohl stát Andrej Babiš.
„Čeho se můžeme obávat, už známe,“ usuzuje bývalý politik Kroupa a ukazuje na příklad Maďarska nebo Slovenska. „V okamžiku, kdy se to začne dotýkat soudního systému, v tu chvíli bych šel do ulic,“ připouští a dodává:
„Doufám, že pan Babiš by se do soudního systému nepustil, ale ona se ta půda dá ovládnout i politicky právě prostřednictvím médií. Všimněte si, že když se dostal k moci Viktor Orbán v Maďarsku, tak tím, že ovládl média, měl najednou ústavní většinu po dlouhá léta, protože dokázal odstavit a rozbíjet jakoukoliv opozici. Myslím, že tohle je ta hlavní hrozba u nás.“
Jaké chyby podle něj udělala současná vláda? Jakého lídra Česko potřebuje? A proč se téma demokracie vytrácí z debat veřejnosti? Poslechněte si celý pořad nahoře v audiozáznamu.