Přehrady, protipovodňová opatření. Lidské zásahy podle expertů zkrátily Dunaj o 134 kilometrů
Veletok Dunaj v uplynulých dvou staletích přišel o 134 kilometrů své původní délky v důsledku lidských zásahů. Vyplývá to podle agentury DPA z mezinárodní studie, která zkoumala usazeniny řeky po celé její délce kolem 2850 kilometrů.
Bavorský zemský úřad pro životní prostředí v úterý v Augsburgu sdělil, že Dunaj se od poloviny 19. století nejen zkrátil o 134 kilometrů, ale je také užší, a to místy až o 40 procent. Tyto změny jsou důsledky terénních úprav, protipovodňových opatření nebo přehrad.
Experti zkoumali negativní důsledky stavební činnosti a navrhli protiopatření. Problém spočívá v tom, že po stavebních zásazích se látky, které by jinak odnesla voda do delty Dunaje, usazují podél toku, čímž vodstvo trvale proměňují.
Dunaj pramení v německém pohoří Schwarzwald a protéká také mimo jiné Rakouskem, Slovenskem, Maďarskem, Srbskem či Rumunskem. Chorvatsko, Bulharsko, Moldavsko a Ukrajina mají přístup jen k jednomu břehu této mnohde hraniční řeky. Na řece leží hlavní města čtyř evropských států: Vídeň, Bratislava, Budapešť a Bělehrad.