Přehrady, protipovodňová opatření. Lidské zásahy podle expertů zkrátily Dunaj o 134 kilometrů

Veletok Dunaj v uplynulých dvou staletích přišel o 134 kilometrů své původní délky v důsledku lidských zásahů. Vyplývá to podle agentury DPA z mezinárodní studie, která zkoumala usazeniny řeky po celé její délce kolem 2850 kilometrů.

Augsburg Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodní dílo Gabčíkovo.

Vodní dílo Gabčíkovo. | Zdroj: Profimedia

Bavorský zemský úřad pro životní prostředí v úterý v Augsburgu sdělil, že Dunaj se od poloviny 19. století nejen zkrátil o 134 kilometrů, ale je také užší, a to místy až o 40 procent. Tyto změny jsou důsledky terénních úprav, protipovodňových opatření nebo přehrad.

Experti zkoumali negativní důsledky stavební činnosti a navrhli protiopatření. Problém spočívá v tom, že po stavebních zásazích se látky, které by jinak odnesla voda do delty Dunaje, usazují podél toku, čímž vodstvo trvale proměňují.

Dunaj pramení v německém pohoří Schwarzwald a protéká také mimo jiné Rakouskem, Slovenskem, Maďarskem, Srbskem či Rumunskem. Chorvatsko, Bulharsko, Moldavsko a Ukrajina mají přístup jen k jednomu břehu této mnohde hraniční řeky. Na řece leží hlavní města čtyř evropských států: Vídeň, Bratislava, Budapešť a Bělehrad.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme