Třicítce zvířat z rezervace v Milovicích hrozí stěhování nebo utracení. Kraj nepodepsal smlouvu na rozšíření

Kvůli odkladu rozšíření rezervace velkých kopytníků mezi Milovicemi na Nymbursku a Benátkami nad Jizerou na Mladoboleslavsku budou muset ochránci do konce srpna přestěhovat nebo utratit 31 zvířat, tedy přibližně třetinu současného počtu. Oznámila to v pátek ochranářská společnost Česká krajina. Doplnila, že rozšíření je schváleno od roku 2016, krajští úředníci ale nestihli připravit smlouvy, které by ho umožnily. Kraj pochybení odmítá.

Milovice (Aktualizováno: 14:22 9. 8. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divocí koně spásají stepní vegetaci včetně trávy nejhorší kvality

Divocí koně spásají stepní vegetaci včetně trávy nejhorší kvality | Foto: Michal Trnka

„Šlo by o největší zbytečný masakr vzácných zvířat v Česku od doby, kdy byly v roce 1975 v zoologické zahradě ve Dvoře Králové vystříleny více než čtyři desítky žiraf přivezených Josefem Vágnerem z Afriky,“ uvedl ředitel České krajiny Dalibor Dostál.

Pro zvířata v přírodní rezervaci Milovice vybagrovali tůně na vodu. Žijí v nich i vzácní korýši

Číst článek

Ochranáři se podle něj snaží udělat vše pro to, aby se zvířata nemusela utrácet. „Divocí koně a další velcí kopytníci zachránili svým působením v rezervaci stovky ohrožených živočichů a rostlin. Bylo by kruté, pokud by za to nyní měli zaplatit životem,“ uvedl.

Za situaci mohou podle ochranářů krajští úředníci, kteří od ledna připravují smlouvy o rozšíření rezervace. Ani po opakovaném posunu termínů však nejsou dokumenty hotové.

„Ve čtvrtek jsme proto s žádostí o pomoc oslovili středočeskou hejtmanku a také všechny členy rady Středočeského kraje. Věříme, že se rezervaci, která proslavila Českou republiku po celém světě, pokusí zachránit,“ dodal Dostál, podle kterého slíbil pomoc náměstek hejtmanky Miloš Petera (ČSSD).

Kraj: Proces jsme nezpomalili

Petera nicméně odmítá, že by kraj postupoval nestandardně a že by zdržení bylo kvůli němu. „Středočeský kraj nezpomalil proces v pronájmu pozemků. Před třemi měsíci teprve ukončil spor s RP Mladá. Během těchto třech měsíců musel být zveřejněn záměr o pronájmu pozemků dle zákona o obcích a krajích. Poté musí tento záměr ještě projít komisí pro majetek, která je poradním orgánem rady kraje, a následně půjde návrh na pronájem pozemků k rozhodnutí na jednání rady,“ uvedl Petera pro iROZHLAS.cz.

Na jednání rady by se materiál měl dostat 2. září. „Snažíme se také najít kompromis mezi usnesením komise majetku, která chtěla problém řešit až v novém roce, a umožnit rozšíření pastevních ploch pro koně hlavně v oblasti Benátek nad Jizerou. Po České krajině také budeme požadovat zpracování regulačního plánu sudokopytníků tak, aby bylo zcela zřejmé, kolik jich tam bude moci žít,“ dodal.

Medvědice s obojkem ušla za dva týdny 130 kilometrů. Jde o stejné zvíře, které loni ‚škodilo‘ na Vsetínsku

Číst článek

Ochranáři na projektu od počátku spolupracují se Středočeským krajem. Ten ještě před vznikem rezervace v roce 2015 slíbil, že poskytne své pozemky v bývalém vojenském prostoru Milovice.

V té době krajské pozemky blokovala nájemní smlouva se společností Mladá RP, situaci se ale podařilo vyřešit a pozemky jsou volné. Podle České krajiny se termín podpisu smluv postupně odsouval, aktuální informace hovoří o tom, že se podpis smluv odkládá nejméně do konce letošního roku.

S rozšířením rezervace o další pozemky se podle ochranářů počítá od začátku. Je nutné kvůli spásání trav, díky kterému se do lokality vrací ohrožené druhy bylin. „Po několika letech plevelné trávy pastvu nezvládnou a jejich množství se skokově sníží. To je zcela v pořádku a právě k tomu podle plánu dochází. Jenomže podle původních příslibů měla mít zvířata již dávno k dispozici další plochy,“ řekl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.

Rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice vznikla v roce 2015 na dvou pastvinách u Milovic a Benátek nad Jizerou. Se dvěma stády divokých koní ji obývají zubři a zpětně šlechtění pratuři. Rezervace je podle ochranářů prvním místem na světě, kde spolu žijí všechny tři druhy původních velkých evropských kopytníků.

tec, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme