Česko čeká ve druhé polovině týdne ochlazení, v pátek k až deseti stupňům Celsia. Na úterý a středu předpovídají meteorologové přeháňky nebo občasný déšť.
Počet obětí hurikánu Beryl, který zasáhl Venezuelu, ostrovní státy Grenada, Svatý Vincenc a Grenadiny, stoupl na šest. Meteorolog pro Český rozhlas Dvojka vysvětlí, co tento hurikán předznamenává
Teplotní rekordy pro 15. únor ve čtvrtek padly na 27 ze zhruba 165 meteorologických stanic, které fungují alespoň 30 let. Nadprůměrné teploty vydrží i v dalších dnech.
„Velice silná polární záře, jakou jsme nezažili už roky,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav. Přírodní úkaz, který je v tuzemsku poměrně vzácný, se objevil nad severním obzorem.
Bouře Ciaran zasáhne západní pobřeží Francie ve středu v noci. Francouzská meteorologická služba v této oblasti vydala nejvyšší, tedy červený stupeň varování.
Říjnové teploty na jihu Moravy již několikrát překonaly dosavadní maxima a teplo bude i v příštích dnech. V sobotu bude 19 až 22 stupňů Celsia, v neděli mezi 14 a 18 stupni.
Červánky jsou meteorologický jev a ukazují se ráno i večer. Nejsou jen červené, ale i žluté, oranžové nebo růžové. Jak to? Je to dáno tím, jak vysoko je slunce nad obzorem.
Tlaková výše spojená s jasnou oblohou a vysokými teplotami by měla podle Českého hydrometeorologického ústavu vydržet nad Českem až do úterý. Víkend tedy přinese teploty mezi 25 a 30 stupni Celsia.
„O tom, že vlna veder byla poměrně výjimečná, svědčí to, že jsme často zaznamenávali i tropické noci, což se v druhé polovině srpna tak často nestává,“ přibližuje v rozhovoru meteorolog Michal Žák.
„Když budeme pozorovat obzor při východu, nebo západu slunce a bude červený, tak je to předzvěst toho, že se počasí zkazí,“ zmiňuje meteoroložka Zárybnická první z tipů, jak si odhadnout změnu počasí.
Nadprůměrné teploty byly naměřeny v Africe, Rusku, Severní Americe, Argentině, ve velké části Austrálie a na pobřeží Antarktidy. Velká zima potkala západní a střední části Severní Ameriky.
Pěstitelům, kterým se kritické mrazy vyhnuly, starosti nekončí. Příští týden hrozí znovu. Podle dat z meteorologických stanic je zřejmé, že výrazně chladněji bylo na Moravě a ve Slezsku než v Čechách.
„Abyste mohli podrobně simulovat počasí, potřebujete vysoké rozlišení. Řada zemí v Africe nemá tyto možnosti. Jsou odkázaní na globální modely,“ popisuje jihoafrická meteoroložka Mary Jane Bopapeová.
Šumavská stanice Perla u Kvildy naměřila nad ránem minus 25,1 stupně Celsia. Na Horské Kvildě bylo minus 24,8 stupně a na Březníku u Modravy minus 25 stupňů Celsia. Chladno po ránu bylo i v nížinách.
V následujících dnech budou teploty značně kolísat. V úterý bude většinou přes den 11 až 15 stupňů Celsia, ale při zmenšené oblačnosti a na horách se může oteplit až zhruba na 18 stupňů.
Čeští vědci z Akademie věd popsali novou metodu studia blesků. To co bylo dřív považováno za skupinu blesků je podle jejich výzkum často jeden rozsáhlý blesk. Většinu blesků podle nich ani nevidíme.