Nejvíce tropických dní letos meteorologové zatím zaznamenali na jihomoravské stanici ve Strážnici. Maximální denní teplota tam podle nich překročila 30 stupňů ve 47 dnech.
Nejhorší následky ale měla bouře na Malých Antilách, kde zasáhla dva menší ostrovy, na kterých zničil nebo poškodil asi 95 procent domů. Hurikán mezitím trochu zeslábl, ale zůstává silný.
Počet obětí hurikánu Beryl, který zasáhl Venezuelu, ostrovní státy Grenada, Svatý Vincenc a Grenadiny, stoupl na šest. Meteorolog pro Český rozhlas Dvojka vysvětlí, co tento hurikán předznamenává
„Po více jak 20 letech jsme zažili nejsilnější geomagnetickou bouři a polární záře byla absolutně netypicky pozorovatelná i v našich zeměpisných šířkách,“ vysvětluje astronom Pavel Suchan.
Výstrahy platí do pátku, kdy se v severněji položených oblastech čeká ochlazení. Do té doby budou teploty „potenciálně smrtící pro kohokoli bez účinného chlazení nebo přiměřené hydratace“.
Největšími producenty skleníkových plynů jsou Spojené státy, jejichž ekonomika je energeticky velmi náročná, a Čína, k níž Žák říká, že ve srovnání s Evropou neprodukuje vysoké emise tak dlouhou dobu.
Přeháňky meteorologové očekávají až do konce týdne, od pátku navíc i bouřky. Teploty by se totiž od pátku a v prvním prázdninovém víkendu měly dostávat až na 29 stupňů Celsia.
Až do neděle očekávají meteorologové na celém území Česka zataženo až oblačno. Hlavně na horách by ale mělo sněžit, na pátek se počítá až s deseti centimetry nového sněhu.
Kvůli ledovce a mrznoucím mlhám meteorologové doporučují, aby starší nebo méně mobilní lidé omezili vycházení ven. Řidiči by měli sledovat dopravní zpravodajství a jezdit opatrně.
Extrémně nízké teploty zaregistrovala Jižní Korea, Japonsko i Číná. Narušení letecké dopravy přišlo během oslav lunárního Nového roku, kdy se na cesty vydává velké množství lidí.
Nové maximum překonalo dosavadní rekord 18,8 stupně z Vaňova v Ústí nad Labem z 29. ledna 2002. Rekordy pro Nový rok v neděli zaznamenalo 80 procent ze 162 stanic s alespoň třicetiletou řadou měření.
„Sníh vydrží jenom na horách a na některých místech, kde teď leží více než deset centimetrů a nestihne roztát. Většina Česka, alespoň v nížinách, bude mít letošní Vánoce na blátě,“ říká meteorolog.
Statistiku bílých Vánoc vydal v tiskové zprávě Český hydrometeorologický ústav. Na přesnější předpověď pro letošní Štědrý den je podle meteorologů stále brzy, zveřejní ji týden před Vánoci.
Pokud jde o srážky, například jaro bylo podle meteorologů podnormální. Na východě Moravy a severozápadě Čech dokonce spadlo jen 50 procent dlouhodobých hodnot.
Předchozí dny byly extrémní, takže ochlazení, které zažijeme, bude vítanou změnou. V úterý čekáme maximální teploty většinou od 21 do 25 stupňů, na severovýchodě bude chladněji, uvedla meteoroložka.
Nejtepleji bude v následujícím týdnu ve čtvrtek, kdy se budou nejvyšší denní teploty pohybovat mezi devíti až 13 stupni Celsia, na jižní Moravě mohou vystoupat až k 15 stupňům Celsia.
Do Česka se vrací zima. Až do čtvrtka budou odpolední teploty většinou kolem nuly. Na Štědrý den se ale začne oteplovat, sněžení přejde v déšť. Nynější týden bude nejteplejší z následujících čtyř.
Jaká je právě letos pravděpodobnost, že se dočkáme bílých Vánoc? „Na meteorologickou předpověď je přece jen ještě trochu brzy,“ říká meteorolog Petr Dvořák.
Českou republiku čekají od soboty večer bouřky, které mohou místy doznívat i v neděli. Meteorolog proto lidem doporučuje vyrazit na výlety před sobotním večerem.