U Turnova zřejmě auto srazilo vlka. Loni pod koly vozidel přišly o život tři tyto šelmy

Psovitou šelmu, pravděpodobně vlka, srazilo auto u Turnova v Českém ráji. Uhynulé zvíře lidé ve středu našli nedaleko čtyřproudé silnice 35 u Turnova. Šelmu převezli pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) k podrobnému zkoumání expertům z České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí AOPK Karolína Šůlová.

Turnov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlk, vlci (ilustrační foto)

Vlk, vlci (ilustrační foto) | Foto: raincarnation40 | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Experti udělají pitvu vlka k určení přesné příčiny smrti a odebrané vzorky podrobí genetické analýze. „Aby se zjistilo, zda se skutečně jedná o vlka a z jaké populace zvíře pochází,“ uvedl Aleš Vorel z Fakulty životního prostředí ČZU, který se věnuje výzkumu vlků. Na analýze se budou podílet i další výzkumná pracoviště.

1:49

Vlci v Česku: farmáři u Broumova dostávají milionové odškodné, na Šumavě nestřílejí jelení zvěř

Číst článek

Jenom v loňském roce byli sraženi tři vlci, v únoru v Českém Švýcarsku, v březnu na Českolipsku a v prosinci u Kaplice na jihu Čech. V roce 2018 po střetu s autem uhynul vlk na dálnici D10 poblíž Mladé Boleslavi, rok před tím další na dálnici D1 u Havlíčkova Brodu.

„Doprava je jedním z podstatných faktorů, které limitují pohyb velkých savců naší krajinou,“ uvedl ředitel AOPK František Pelc. Vlci migrují na velké vzdálenosti a dokážou uběhnout až několik desítek kilometrů za noc, ať už při pohybu po svém teritoriu nebo při hledání nového. „Kulturní krajina hustě osídlená lidmi a protkaná silnicemi pro ně však vytváří mnoho bariér,“ dodala Šulová.

Podle monitoringu Hnutí Duha a dalších organizací byl v České republice prokázán výskyt vlků minimálně v 16 teritoriích. Zpravidla se pohybují v pohraničních horách, jediná vnitrozemská smečka už šestým rokem obývá Ralskou pahorkatinu v blízkosti Doks na Českolipsku. Rozmnožila se poprvé v roce 2014.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme