V Krkonoších objevili zápřednici jedovatou. Pavouk dokáže prokousnout i lidskou kůži
Pavouk zápřednice jedovatá je už i v Krkonoších. Pracovníci Správy Krkonošského národního parku tohoto teplomilného pavouka objevili hned v několika lokalitách. Poprvé se vyskytl v okolí Lánova a Horního Maršova a také v polské části Rýchor. V Krkonoších tento jedovatý členovec dosud předtím nalezen nebyl.
Přesun tohoto teplomilného jedovatého pavouka do vyšších nadmořských výšek může podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku Radka Drahného souviset s postupným oteplováním klimatu.
Pracovníci Správy KRNAP objevili Zápřednici jedovatou na několika lokalitách našich nejvyšších hor
„Je to relativně velký pavouk, dosahuje velikosti až jednoho centimetru. A jeho kusadla jsou tak silná, že mohou prokousnout lidskou kůži,“ upozorňuje Radek Drahný.
„Nicméně tento pavouk je samozřejmě také plachý. Je poměrně vzácné na něj narazit, nevyskytuje se plošně na celém území hor, jde opravdu o ojedinělý nález. Ale pokud je vyrušen, tak logicky, jako jakékoliv jiné zvíře, se může bránit,“ dodává.
V Penny v Rakousku našli jedovatého pavouka. Jeho kousnutí způsobuje několikahodinovou erekci
Číst článek
Zápřednice byla objevena minimálně ve dvou lokalitách v českých Krkonoších a v jedné lokalitě v polských Karkonoszach.
Kousnutí zápřednice jedovaté bolí, otéká a působí pocení. Obvykle do 24 hodin ale příznaky odezní. Nebezpečné by pro člověka být nemělo. Zápřednice sama neútočí, brání se ale v ohrožení sebe nebo svého zámotku.