Staré odrůdy ovocných stromů v Krkonoších jsou historicky pěstované druhy, které se vyznačují vysokou odolností vůči místním drsným klimatickým podmínkám.
Sítě chrání zejména vzácné alpínské trávníky. Zpravidla se odstraňují až po státních svátcích v září a říjnu, kdy Sněžka v případě vhodného počasí čelí návalu turistů.
Přesun tohoto jedovatého pavouka do vyšších nadmořských výšek může podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku Radka Drahného souviset s postupným oteplováním klimatu.
V polských národních parcích je běžné platit za vstup. „Poláci jsou zkušenými obchodníky, dokážou návštěvníkovi nabídnout pestrost služeb,“ říká mluvčí Správy Krkonošského národního parku.
Pracovníci narazili při stavbě hned na několik problémů. Kromě velké vlhkosti byl také nalezen radioaktivní prvek. Celkově nakonec bylo prací mnohem více, než se původně předpokládalo.
„Na místě si postavili dva stany a na vysušené hrabance pod korunami mladých stromků rozdělali oheň,“ uvedl mluvčí národního parku. Každý turista dostal pokutu deset tisíc.
Národní park Krkonoše slaví šedesáté výročí od svého vyhlášení. V rozhovoru doporučuje Jakub Kašpar, náměstek ředitele správy KRNAPU, jak se vyhnout davům.
Dokument, který posuzoval vliv odpadních vod z Jakušic na životní prostředí, tvrdí, že české Krkonoše nebudou zasaženy. Ministerstvo životního prostředí přesto shromažďuje námitky.
Krkonoše se tak staly dalším vlčím teritoriem v České republice. Trvalý výskyt vlků v Královéhradeckém kraji byl již dříve potvrzen na Broumovsku a také v Orlických horách.
„Mokřady jsou obecně biotopem, který po revitalizačním pracím velmi rychle reaguje na obnovu. Voda rychle nastoupá a umožní rostlinám se znovu vrátit do jejich přirozeného prostředí,“ říká botanička.
V sobotu ráno byl zastaven provoz horního úseku kabinové lanovky na vrchol Sněžky. Ta může operovat při větru o maximálnírychlosti 60 km/h. V sobotu v noci přitom vítr přesáhl rychlost 100km/h.
Omezený bude během letových hodin ve východních Krkonoších i průjezd Lvím dolem od Vasovy louky po Velký polom, kde je skládka Na Kose. První letový termín je stanoven na neděli 11. září.
Na vrcholu Sněžky přitom stejně jako na zbytku území krkonošského národního parku záměrně nejsou odpadkové koše. Lidé přesto odpadky v přírodě odhazují.
Obžaloba byla podána pro trestné činy pokusu dotačního podvodu, pokusu poškození finančních zájmů Evropské unie a poškození a ohrožení životního prostředí a zneužití pravomoci úřední osoby.
Lokality v Krkonošském národním parku, kde brzy porostou orchideje, je potřeba připravit - shrabat starou trávu, listí a umožnit tak chráněným rostlinám růst.
‚Podobných oznámení máme v těchto dnech opakovaně. Často lidé oznamují, že slyší řvát medvědy, přičemž musejí být alespoň tři,‘ uvedl mluvčí správy národního parku.
„Správa Krkonošského národního parku uložila každému ze čtyř řidičů pokutu ve výši sto tisíc korun,“ řekl týdeníku Euro mluvčí správy parku Radek Drahný.
O zavedení vstupného Správa Krkonošského národního parku uvažuje, nesloužilo by ale k regulaci. Podle Böhnische nesmí být vstupné do národního parku vysoké tak, že by si jej lidé nemohli dovolit.
Z hor postupně mizely cedule informující o hranicích 1. zóny KRNAP a strážci je nahrazují novými označeními klidových území. Přímo v Krkonoších podrobnosti zjišťoval Český rozhlas Hradec Králové.
Správa Krkonošského národního parku vyzývá k boji proti lupině mnoholisté. Tato krásně kvetoucí rostlina představuje pro krkonošské luční druhy značné riziko.
Na Sněžce se objevila jeden metr vysoká síť. Pracovníci správy krkonošského parku ji ve spolupráci s kolegy z Polska natáhli po obvodu téměř celého vrcholu. Důvodem je ochrana vzácné horské přírody.
„Rozjezdili nejcennější lokality národního parku,“ říká ředitel KRNAP Robin Böhnisch. Skupina projela téměř celé Krkonoše, pohybovala se především mezi Horními Mísečkami a Obřím dolem.