Lidé vnímají vosy jako otravný a nebezpečný hmyz. Je to chyba, varují vědci

Zatímco včely většina z nás vnímá s respektem, vosy nás obtěžují. I ony přitom mají pozitivní vliv na přírodu, a na to by se nemělo zapomínat. Z biologického hlediska je mezi včelou a vosou minimální rozdíl, jak uvádějí přírodovědci z Karlovy univerzity.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vosa

Vosa | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Tím, jak vnímáme jednotlivé druhy hmyzu, se zabývali britští a italští vědci. Zjistili, že na vosy a včely nahlížíme naprosto odlišně. Vosy prý pokládáme za otravné a nebezpečné, se včelami máme přitom spojený hlavně med a květiny.

„Včela je medonosná, chované zvíře, takže ji všichni dobře znají. Zatímco vosa je pro všechny obtěžující a na její pozitivní vliv se zapomíná,“ vysvětluje pro Český rozhlas Plus Jakub Straka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

O vosách se toho ví celkově méně – nevychází tolik publikací a méně se jim věnujeme i z hlediska ochrany přírody. Lidé si často neuvědomují, že vosy jsou také opylovači a kromě toho, jen velmi málo druhů má vůbec nějaké žihadlo.

Autoři studie upozorňují, že náš pohled na vosy ovlivňuje jen asi jedno procento druhů vos, které jsou sociální, poměrně velké a mají žihadlo. Přitom většina zástupců tohoto hmyzu žije spíše samotářsky, jsou malé a často ani to žihadlo nemají.

Vosy ale také mají pozitivní dopady na přírodu. „Loví jiný hmyz, mohou omezovat rozvoj některých škůdců. Ať už vosy, nebo třeba sršni jsou dravci a jejich spotřeba jiného hmyzu není malá. Z biologického hlediska mezi vosou a včelou není zase takový rozdíl. Obě jsou důležité,“ dodává Straka.

Ondřej Novák, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme