Přežijí nás poslední dinosauři na Zemi? Ptáci dokázali s lidmi vydržet až do 21. století

Ptáci jsou jediní dinosauři, kteří zůstali na naší planetě po hromadném vymírání na konci křídy. Ovšem s člověkem to nikdy neměli jednoduché. Nikdy pro něj nepředstavovali hlavní zdroj obživy, přesto je lovil a vybíjel, zároveň některé z nich – především sokoly a sovy – povýšil do role ptáků nadpřirozených až posvátných. Ptáci s námi přežili až do 21. století a dokáží stále snášet všechny ústrky, které jim připravujeme.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ptáčata

Bereme jim přirozené prostředí, připravujeme je o vodu i o hnízdiště (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

Bereme jim přirozené prostředí, připravujeme je o vodu i o hnízdiště. A jen stěží to může kompenzovat fakt, že jsme jim připravili hned dvojí mezinárodní oslavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si pořad Natura Markéty Ševčíkové

Protože 1. duben je už od roku 1906 Mezinárodním dnem ptactva a 5. červen je od roku 1984 Mezinárodním dnem ptačího zpěvu.

Ptáci by ovšem namísto oslav určitě byli raději, kdybychom se k nim chovali ohleduplněji.

Co je v současnosti trápí nejvíc, proč se lépe přizpůsobují špatným podmínkám krkavcovití a hůře polní ptáci? Žije se lépe ptákům ve městech, nebo na venkově a který opeřenec má šanci stát se národním ptákem?

Natura se s Markétou Ševčíkovou a ornitologem Zdeňkem Vermouzkem, odborníkem na sovy Martinem Šálkem a odborníkem na sokoly Václavem Sojkou vypraví na tři místa v republice a zjistí, jak se tam ptákům žije.

Markéta Ševčíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme