Fact-checking se nesmí přepálit. Necenzurujeme názory, ale korigujeme fakta, zdůrazňuje Jourová
Už rok platí Akt o digitálních službách, který míří proti nezákonnému obsahu na internetu. Viceprezident USA J. D. Vance v této souvislosti kritizoval Evropskou unii za cenzuru. „Chceme, aby byly dodržovány zákony proti nelegálnímu obsahu. Šéfům digitálních platforem jsem vysvětlovala, že když není možné malovat hákové kříže a říkat, že holokaust nebyl, tak se to ani nesmí dávat na sociální sítě,“ říká někdejší eurokomisařka za ANO Věra Jourová.
„Američané by si měli zamést před vlastním prahem, protože to, co se děje na tamních univerzitách a v institucích, kdy se zakazují některá slova a přepisují knihy, to se v Evropě neděje,“ zdůrazňuje pro Český rozhlas Plus bývalá místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a transparentnost.
S odkazem na miliardáře majitele sociální sítě X Elona Muska, který je také vlivným poradcem amerického prezidenta Donalda Trumpa, pak dodává, že formou cenzury může být i manipulování algoritmů tak, aby byli uživatelé zahlceni jednostranným obsahem.
„V roce 2015 jsem řekla, že nemůžeme vyhrát válku proti Vladimiru Putinovi i Marku Zuckerbergovi naráz. Měla jsem tím na mysli, že je třeba se s digitálními firmami domlouvat, aby nebyly zneužity ruskou propagandou,“ popisuje v pořadu Chyba systému.
„Dnes se to proroctví naplňuje, protože proti sobě máme Putina a Trumpa s jeho digitální armádou, která dokáže ovlivňovat dění v různých zemích,“ dodává Jourová.
Názory vs. fakta
Další Trumpův poradce Mark Zuckerberg nedávno na sociální síti Facebook, kterou vlastní, zrušil fact-checking. Nahradit ho mají komunitní poznámky, které fungují také na Muskově síti X a vytvářejí je sami uživatelé.
„Připomnělo mi to, jak tam Musk sdílel radostnou novinu, že mladí lidé v Německu nejčastěji volili AfD, a ten systém ho opravil, že to není pravda. A on se naštval, že se ten systém bude muset změnit. Přišlo mi komické, že se majitelé sítí odmítají konfrontovat se zjevnou realitou,“ upozorňuje novinářka Apolena Rychlíková.
„Fact-checking se nesmí přepálit. Názorů se to nedotýká, pracujeme s korekcí faktů a manipulací s fakty. Evropská komise nenutí platformy, aby skutečně cenzurovaly,“ doplňuje Jourová.
Co je nelegální offline, má být nelegální i online. Zavádění pravidel EU se ale v Česku dál zpožďuje
Číst článek
Současnou Komisi už ale také kritizovala za to, že vůči platformám nepostupuje dostatečně důsledně. „Síť X je vyšetřována od 23. prosince a dodnes nemáme výsledky. Nazvala jsem to digitálním appeasementem. Teď už bychom měli vidět výsledky vymáhání DSA (Aktu o digitálních službách). Odezva je, že to chce čas a pracuje se na tom,“ vadí jí.
Komentátor David Klimeš považuje DSA za správně nastavený a vyzdvihuje, že nejde jen o zákazy. „Není to o tom, že Elon Musk musí nějak moderovat obsah. Ale musí ukázat, jak to vlastně dělá. Toto bychom měli vymáhat,“ podotýká s tím, že zákon je třeba více využívat, protože v Česku byly zatím podány jen desítky podnětů na nelegální obsah.
„Každý den narážíme na něco, co není správné. Jak nějaká osobnost ve falešné reklamě na něco láká a vy přijdete o všechny peníze. Nic z toho se nehlásí. Nechme geopolitiku geopolitikou a využívejme ten zákon naplno, potřebujeme ho,“ dodává.
Poslechněte si celý politický pořad Chyba systému v audiozáznamu výše.