Antivirus: Nečekaně špatné vysvědčení? Důvodem může být i kyberšikana
Urážející komentáře pod statusy a fotkami na sociálních sítích nebo upravené fotomontáže a videa. Kyberšikana má spoustu podob a na každé dítě může dopadat různě. Varovným signálem, že se něco děje, můžou být i zhoršené známky na vysvědčení.
Komentáře, posměšky, nadávky, zesměšňující fotky a videa. Vlastně cokoli, co druhému ublíží nejen v online světě, ale i v reálu. Tak může vypadat kyberšikana.
Učitelé a učitelky, které Radiožurnál oslovil, potvrzují, že kyberšikana není ve školách ojedinělá a pro dítě je stresující i tím, že jí neuteče odchodem ze školy.
Fotky svých dětí na sociálních sítích nezveřejňujte, sami tím můžete zapříčinit šikanu, upozorňují redaktoři pořadu Antivirus
„Třeba jeden žák vytvořil druhému falešný instagramový profil, odmítal ho smazat a dělal si tam legraci i z jeho mladší sestry,“ popsala příklad jedna z pedagožek s tím, že v tomhle případě se na řešení musely podílet rodiny obou dětí, protože sama škola měla jen omezené možnost. K šikaně totiž docházelo i mimo výuku.
V dalším případě jedna dívka donutila druhou prozradit plno osobních informací, protože nevěděla, jak nepříjemnou online konverzaci ukončit. Pomohla až matka obtěžované dívky, která jí pomohla s blokací účtu.
To ukazuje, že i když něco může dospělým přijít jako drobná nepříjemnost, děti to mohou vnímat daleko citlivěji.
Školní fotky na facebooku? Rodiče můžou odmítnout, hlavně by měli myslet na zájem dětí, míní odborníci
Číst článek
Ne vždycky ale blokace pomůže. Komplikovaná je situace, kdy si dvě děti vymění fotky intimního charakteru a při následném rozpadu vztahu jeden druhému vyhrožuje jejich zveřejněním mezi kamarády.
Jednak je to pro oběť extrémně stresující, fotografie či videa zveřejněná online jde jen málokdy stoprocentně odstranit, navíc může jít o dětskou pornografii.
Jak se chránit
I když dnes děti tráví s technologiemi často víc času než jejich rodiče, neznamená to, že jim plně rozumí. Je proto právě na rodičích, aby své ratolesti varovali a vysvětlili jim základy online bezpečnosti. Mezi ty základní patří mít zamčený telefon a nedávat nikomu přístup do online účtů, stejně jako se k nim nepřihlašovat například na sdílených školních počítačích.
Filtry škodlivého obsahu pomohou, zásadní ale je, aby rodiče s dětmi o internetu mluvili, shodují se experti
Číst článek
A nezbytná je důvěra mezi rodičem a dítětem, které se nesmí bát přijít v případě problému s žádostí o pomoc. Jednoduše musí vědět, že je rodič na jeho straně, a nebude mu nadávat či na něj křičet, i když se do potíží dostalo vlastním přičiněním.
Rodičovské zámky, které jsou součástí mobilních telefonů, jsou funkční jen u nejmladších dětí, ty starší se je velmi rychle naučí obcházet, třeba tak, že si od kamarádů seženou druhý telefon, nad kterým rodič kontrolu nemá.
A záminkou pro kyberšikanu se mohou stát i fotografie nebo videa, která zveřejňují sami rodiče. Jim dítě zachycené v nedůstojné situaci přijde roztomilé, pro vrstevníky ale jde o střelivo k dalšímu zesměšňování.
Pokud už problémy nastanou, dětem může pomoci i školní psycholog či oblíbený učitel, kterému věří. Na dálku pak pomáhá Linka bezpečí, kam mohou děti psát i volat.