‚Na každé zastávce se dozvíte něco nového.‘Aplikace iWalk proměňuje ulice v učebnici dějepisu

Jak mluvit o holokaustu nebo totalitě tak, aby studenti nezačali zívat a dospělí přestali jen přikyvovat? Stačí chytrý telefon, sluchátka a procházka městem. Aplikaci iWalk si mohou uživatelé vyzkoušet například v Praze, Olomouci, Ostravě nebo třeba Českém Těšíně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobil, telefon, aplikace, smartphone (ilustrační foto)

Aplikaci iWalk si může stáhnout kdokoliv zdarma (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

Aplikace iWalk propojuje místa, domy nebo ulice s příběhy lidí, kteří na nich v minulosti zažili dramatické události. Každý tak může poznávat židovskou historii a dějiny totalitních režimů přímo v terénu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž o aplikaci iWalk

„Vylezete ven do ulic, kde se podle mapky zorientujete a potom procházíte zastávky iWalku. Na každé zastávce se dozvíte něco nového, pustíte si kousek svědectví,“ popisuje pro Radiožurnál autor české části aplikace Martin Šmok.

Lidé mohou iWalk využít v několika městech v Česku, například v Praze, Brně, Plzni nebo Terezíně. Aplikaci si uživatelé zdarma stáhnou do svého chytrého telefonu a na jednotlivých zastávkách si mohou zobrazovat archivní dokumenty, fotografie nebo videa pamětníků.

Aplikace iWalk může využívat každý. Primárně ale cílí na žáky druhého stupně základních škol, studenty středních škol a jejich učitele. Aplikaci mohou totiž školy využívat jako alternativu k výuce dějepisu nebo občanské výchovy.

Reálný příběh místo učebnice

Předseda Asociace učitelů dějepisu Pavel Martinovský vidí její přínos hlavně v tom, že si na základě vyprávění pamětníků dokáže člověk lépe představit nejen to, co se v dané době stalo, ale také to, jak to vypadalo na jednotlivých místech.

 „Kdyby se toho takto podařilo zmapovat daleko více, třeba padesát nebo šedesát důležitých míst v České republice, to by bylo skvělé. Mohla by se používat třeba i při různých jiných akcích, jako jsou školy v přírodě a podobně, kdy se žáci dostanou na netradiční místa ze svého pohledu,“ doufá Martinovský.

2:23

Legiovlak, pojízdné muzeum v historických vagonech, znovu vyrazil na cestu po Česku

Číst článek

Aplikaci chce rozšiřovat i Ústav pro studium totalitních režimů. Cílem je podle prvního náměstka Kamila Nedvědického předat historické zkušenosti mladším generacím, a to způsobem, který je zaujme a bude je bavit. Místo učebnice totiž uslyší reálný příběh přímo na místě, kde se odehrával.

„Když se řekne o šesti milionech obětech holokaustu nebo o tisících obětech komunistického totalitního režimu v Československu, tak si pod tím málokdo představí něco konkrétního. Zatímco když je v rámci aplikace schopen poznat konkrétní příběh konkrétního člověka, tak to znamená, že pochopí, jak totalitní režimy fungovaly a jak měly zvrácené postupy,“ doplňuje Nedvědický.

Za aplikací iWalk stojí česká organizace OpenEye a americká USC Shoah Foundation. Tato organizace od devadesátých let natáčí výpovědi pamětníků holocaustu a dalších zločinů proti lidskosti. 

Tereza Hübscherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme