‚Kultivace centra.‘ Poesiomat na Václavském náměstí nabízí hudbu, Havlův projev i hlas Palacha

Má kliku a po zatočení zpívá a vypráví o místě, kde stojí. V novém Poesiomatu v centru Prahy si lidé můžou poslechnout celkem dvacet zvukových nahrávek. Mezi nimi jsou například projevy prezidentů nebo poslední zaznamenaná slova studenta Jana Palacha a jeho načtené texty. Zařízení v dolní části Václavského náměstí včera odhalil spolek Piana na ulici, zástupci pražského magistrátu a první městské části.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poesiomat připomíná periskop ponorky

Díky novému Poesiomatu se kolemjdoucí mohou dozvědět i konkrétní historická fakta spjatá s Václavským náměstím | Foto: Mikuláš Vochozka | Zdroj: Český rozhlas

Přístroj kolemjdoucím zahraje třeba píseň Podej mi ruku a projdem Václavák od Václava Neckáře, Modlitbu pro Martu od Marty Kubišové nebo projev prezidenta Václava Havla. Je v něm i nahrávka studenta Jana Palacha, který se na opačném konci náměstí upálil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Václavském náměstí najdete nový Poesiomat, na jeho slavnostním odhalení natáčel Mikuláš Vochozka

„To je vlastně o paměti toho místa, kde člověk uslyší autentický zvuk Jana Palacha, což je tady na Václavském náměstí velmi silná věc, že tady všude kolem je prach té paměti,“ vypráví Ondřej Kobza ze spolku Piana na ulici.

Poesiomaty jsou podle náměstka pražského primátora pro kulturu Jiřího Pospíšila z TOP 09 jedním z kroků, jak zkultivovat centrum metropole a podpořit tak cestovní ruch.

„Chceme, aby Praha byla atraktivní jak pro kulturní turisty, tak samozřejmě i pro Pražany. A takovýto Poesiomat, který bude pouštět hudbu, recitovat básně a upozorňovat na historická fakta, která se týkají této části centra Prahy, je samozřejmě kultivací centra,“ uvádí Pospíšil.

25:52

Financování výstavby Vltavské filharmonie by se měla účastnit i veřejnost. Je to symbolické, říká architekt

Číst článek

Symbolické Václavské náměstí

Poesiomat na Václavském náměstí mohl vzniknout díky podpoře pražského magistrátu a městské části. Podle starostky Prahy 1 Terezie Radoměřské do nově opravené části náměstí ideálně zapadá.

„Myslím, že je to umělecky docela zdařilé, protože dnešní Václavské náměstí je takové poměrně jednoduché, taková prostá architektura, nevyumělkovaná. A to tomu velmi odpovídá,“ reaguje.

Poesiomaty můžete najít i na dalších místech metropole, první vznikl na náměstí Míru. Ten byl podle podle Ondřeje Kobzy jen jukeboxem na poezii, dnes už Poesiomaty nabízí širokou paletu zvukových forem. Od básní a písní přes archivní nahrávky až po vyprávění pamětníků či autentické zvuky.

Mikuláš Vochozka, Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme