Do kina i na výstavu. Nový ventilační přístroj zkvalitňuje život lidem závislým na dechové podpoře
Moderní ventilační zařízení mění životy lidí závislých na trvalé dechové podpoře. Nastavit se dají na denní i noční režim a jejich baterie vydrží až osm hodin. Mobilnější jsou s přístrojem i pacienti s nejrůznějšími nervosvalovými onemocněními, například s Duchennovou chorobou, při které postupně slábnou svaly.
„Myslím, že to bylo dobré, rychle jsem usnul. Ani jsem se v noci moc nebudil,“ odpovídá třicátník Martin, který se léčí s Duchennovou svalovou dystrofií, lékařce Simoně Dostálové, jak se na den na neurologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze vyspal.
Z jejího pohledu ale úplně ideální noc nebyla kvůli kompenzaci oxidu uhličitého. Parametry nočního ventilačního režimu bude potřeba upravit. „Malou úpravu snese i denní režim, protože krevní odběry ukázaly, že režim bude třeba trochu zintenzivnit,“ vyhodnocuje neuroložka Dostálová.
Po většinu roku doma
Díky přístroji, který mu pomáhá s dýcháním, může být Martin po většinu roku doma. Do nemocnice jezdí na několikadenní pobyt jednou za čas. Lékařka při něm kontroluje i to, jestli přístroj funguje tak, jak má. V posledních třech letech využívá Martin nový modernější typ.
„Má v sobě zabudovanou baterii, takže nemusíme řešit připojení do sítě. Baterie navíc vydrží osm hodin, takže mám větší jistotu, že můžu jet kamkoli, a nemusím se bát, že by se vybila,“ vypráví Martin, který má na obličeji speciální masku a přístroj si vozí jako batoh na vozíku.
„Během pár sekund lze denní program přepnout na noční. Pacient či ošetřující osoba si navíc mohou přístroj obsluhovat sami,“ pochvaluje si Simona Dostálová.
Kvalitnější život
Že nový přístroj usnadňuje rodině život, potvrzuje také Martinova maminka Ilona. Oceňuje i to, že má její syn k dispozici přístroje hned dva.
„Můžeme jezdit na dovolené, 16 hodin můžeme být mimo domov, a nemusíme se bát. Vždycky máme oba dva přístroje plně nabité, protože už se stalo, že třeba nešel proud. Jak je nemoc progresivní, je potřeba, aby měl Martin podporu dýchání větší. Co má ale přístroj, je jeho život kvalitnější,“ srovnává Ilona současnost s dobou, kdy Martin používal zařízení, které umožňovalo jenom ventilaci na noc.
A spokojená je i lékařka. „Dříve se hledal kompromis mezi špatným nastavením na den a na noc. Nové přístroje nám umožňují najít optimální nastavení podle noční a denní potřeby. Ve dne nepotřebujeme udržovat dýchací cesty otevřené, protože jsou automaticky otevřené. Nedochází k zástavám dechu. Pro pacienta je ventilace komfortnější,“ popisuje Dostálová
Výhodou je i výměna masky za diskrétnější náhubek, což pacienti oceňují zejména tehdy, když jedou třeba na výstavu nebo do kina. Po přidání speciálního modemu může navíc lékařka kontrolovat, jak přístroj na podporu dechu pracuje, také na dálku. V případě potíží pak může pacienta pozvat na kontrolu okamžitě.