Vědci poprvé objevili mikroplasty v mateřském mléku. Kojení je podle nich i nadále prospěšné
Vědci poprvé odhalili mikroplasty v mateřském mléku, uvedl list The Guardian s odvoláním na novou studii. Její autory velmi znepokojily možné dopady na zdraví novorozenců. Kojenci jsou vůči chemickým znečišťovatelům obzvláště zranitelní, je proto zapotřebí provést další výzkum. Kojení podle autorů výzkumu přesto zůstává zdaleka nejlepším způsobem výživy malých dětí.
Vědci odebrali vzorky mateřského mléka 34 zdravým matkám týden po porodu v italském Římě. V 75 procentech z nich objevili mikroplasty. Zjištění považují za znepokojivé, i když neznají přesný dopad mikroplastů na člověka. V laboratoři ale už bylo prokázáno, že mohou poškozovat lidské buňky, píše The Guardian.
Vědci poprvé objevili mikroplasty v lidské krvi. Hodnotí to jako znepokojivé
Číst článek
Odborníci už odhalili mikroplasty v placentách těhotných žen, v lidské krvi i v plicích. Tyto drobné částečky, které pocházejí z vláken oblečení, pneumatik, kosmetiky a mnoha dalších zdrojů, byly nalezeny po celé planetě od vrcholu Mount Everestu až po nejhlubší oceány.
Podle mnoha studií je lidé konzumují v potravinách i ve vodě a také je vdechují. Vědci pozorovali, jak matky konzumují potraviny a nápoje v plastových obalech, jedí mořské plody a používají k osobní hygienické potřeby obsahující plasty. Nezjistili však žádnou souvislost s přítomností mikroplastů v jejich mateřském mléce.
To podle autorů studie naznačuje, že všudypřítomnost mikroplastů v životním prostředí „činí vystavení člověka nevyhnutelné“. Italský tým také identifikoval mikroplasty v lidských placentách v roce 2020.
Mikroplasty máme v pitné vodě, v jídle. Úplně ale nevíme, jaký vliv mají na naše zdraví, říká Kropáček
Číst článek
„Důkaz přítomnosti mikroplastů v mateřském mléce tak zvyšuje naše velké obavy o mimořádně zranitelnou populaci kojenců,“ uvedla doktorka Valentina Notarstefanová z Polytechnické univerzity ve středoitalské Anconě. „Bude velmi důležité posoudit způsoby, jak snížit vystavení těmto kontaminujícím látkám během těhotenství a kojení.“
„Je však třeba zdůraznit, že výhody kojení jsou mnohem větší než nevýhody způsobené přítomností znečišťujících mikroplastů. Studie, jako je ta naše, nesmí omezit kojení dětí, ale naopak zvýšit povědomí veřejnosti a tlačit na politiky, aby prosazovali zákony, které znečištění snižují,“ dodala vědkyně.
Podle Notarstefanové by těhotné ženy mohly zkusit vyhýbat se „potravinám a nápojům baleným v plastu, kosmetice a zubním pastám obsahujícím mikroplasty a oblečení ze syntetických tkanin“.