„Kojení mi bylo extrémně odporné. Měla jsem pocit, že přicházím i o zbytek mého já a mé sexuality. Když jsem tuhle věc vzdala, přišla ohromná úleva, že něco nemusím,“ popisuje spisovatelka.
„Je to vyvážení dlouhých měsíců, kdy pečujete o sebe a miminko. Jsou tam určité náklady a také ušlý zisk, kdy byste mohla pracovat, ale nepracujete. Samozřejmě je tam i nějaké bolestné,“ říká Pavla.
Dana porodila své švagrové dvojčata – holčičku a chlapečka. Náhradní mámou se stala před osmi lety a na období kolem roku 2016 nevzpomíná v nejlepším. Těhotenství bylo komplikované.
Má doma tři děti, ale porodila čtyři. Náhradní matka Zdeňka z Jihomoravského kraje nejdříve darovala vajíčka a později se rozhodla stát i surogátní matkou.
Za patnáct let se průměrný věk ženy, která podstupuje umělé oplodnění zvýšil o téměř tři roky. U zdravých párů je pravděpodobnost otěhotnění při pravidelném nechráněném pohlavním styku 16 procent.
Román Těla od Kláry Vlasákové řeší emancipaci, mateřství, pocit vlastní užitečnosti nebo generační spory. „Pocit neužitečnosti je pro člověka, zvlášť v současné době, zásadní,“ popisuje spisovatelka.
Pořídit si dítě znamená přináší i nepřímé náklady. „Třeba na benzín, když nebydlíme ve městě. Budu potřebovat udělat v bytě stavební úpravy? Budu potřebovat koupit další auto?“ vypočítává Karel Bujko.
Spisovatel Palán věří, že neexistují takzvané třinácté komnaty. „To je jen takové zdání, když je někdo málo trpělivý, nebo není dost empatický. Nejsou hranice,“ tvrdí.
V Tělech se Vlasáková věnuje i představám o tom, jak má žena vypadat, aby ve společnosti nevyčnívala špatným směrem. Sama se konformně češe, obléká a líčí tak, aby zapadla.
„O dětech rozhodujeme podle standardu nejlepšího zájmu. Máme se vůči dítěti chovat tak, aby jeho rozvoj mohl být co nejkomplexnější, co nejhlubší, co nejpestřejší,“ míní lékař a etik Jaromír Matějek.
„Vaše miminko má krátké ruce, nohy a nevinutý hrudník, řekli mi. Buď zemře ve mně, nebo hned potom, co se narodí,“ vypráví v pořadu Houpačky Radia Wave svůj příběh.
Strýcová ukončila před dvěma lety kariéru kvůli těhotenství. Nyní se chce vrátit, aby odehrála plnohodnotně několik posledních turnajů kariéry. Mimo jiné plánuje jet na Wimbledon a US Open.
„Pracuje se, když dítě spí. Jakmile se mu začnou klížit oči, všechno kolem něj odpadá a já vytahuju knihu nebo sedám k počítači a vůbec mi nevadí, že byt vypadá příšerně,“ přiznává spisovatelka.
Na konci července letošního roku Poslanecká sněmovna schválila na základě návrhu ČSSD novelu zákona, podle které se nad zákonnou valorizaci od ledna příštího roku zvyšují důchody o 300 korun.
V tiše strhujícím dramatu, který na začátku července uvedla přehlídka Tady Vary, se musí astronautka (Eva Green) odpoutat od své malé dcery (Zélie Boulant-Lemesle), aby si splnila odvěký sen.
Nemají olympijské hry, mistrovství Evropy, ani mistrovství světa. Pandemie koronaviru zdevastovala plavecké mítinky a elitní závodníci po celém světě uvažují, jak a proč teď trénovat.
Diskusi rozpoutal případ ženy, již ochranka vykázala z banky, když kojila roční dceru. Lenka Kabrhelová mluvila s Ivou Strnadovou, která pro Český rozhlas natočila dokument o kojení a mateřském mléku.
„Chci si užívat, nechci žít život toho dítěte. Chci navštěvovat kulturní akce, cestovat – ne chodit na pohádky a navštěvovat dětské dny v zoo,“ popisuje své rozhodnutí Tomáš.
25:31
Praha||Veronika Sedláčková, oci|Společnost|pro a proti
„Z výzkumu na vzorku 4 tisíc žen vyšlo, že naše porodnice v porovnání s minimálními standardy UNIFEC a Světové zdravotnické organizace vykazují určité nedostatky,“ uvedla Aneta Majerčíková.
V příštím týdnu v Indian Wells se Serena Williamsová představí po více než roce v ostrém zápase a podporu při návratu jí vyjádřil manžel jedinečným dárkem.