Profesor chemie Andreas Fath z německé univerzity Hochschule Furtwangen v pátek ve Smiřicích na Královéhradecku na 88. kilometru toku Labe zahájil projekt nazvaný Pure Elbe.
Vědci zjišťovali například i množství, tvar, barvu či velikost nalezených částic. Počet mikroplastů ve vzorcích se pohyboval mezi 2,5 až 20 mikroplasty v jednom litru vody.
Ve vzorcích se objevilo devět různých druhů mikroplastů, především plastových polymerů s některými druhy kaučuku. Mraky obsahovaly až 14 kusů mikroplastů na jeden litr vody.
Studie podle ní ukázala zatím jen to, že mikroplasty mění složení bakterií v těle statisticky významným způsobem. Jak a jak moc to působí na zdraví, teprve zbývá vyzkoumat.
Vědci už odhalili mikroplasty v placentách těhotných žen, mateřském mléku, lidské krvi i v plicích. Drobné částečky byly nalezeny po celé planetě, od vrcholu Mount Everestu až po nejhlubší oceány.
„Mikroplasty máme v pitné vodě, v medu, v soli, máme je v jídle. Vlastně úplně nevíme, jaký vliv mají na naše zdraví. Určitě ale víme, že je to špatně,“ popisuje expert Ivo Kropáček.
Mikroplasty jsou podle vědců všude. Když je objevili v čerstvě napadaném sněhu v Antarktidě, nebylo to pro ně překvapivé. Důležité je sledovat, kde se umělohmotné úlomky pohybují a co se s nimi děje.
„Otázkou je, co se děje v našem těle. Zůstávají v něm částice? Jsou přenášeny do některých orgánů? A jsou tyto hladiny dostatečně vysoké na to, aby vyvolaly onemocnění?“ řekl ekotoxikolog Vethaak.
„Pokročilé modely podporují domněnku, že nanoplasty byly přepraveny z městských oblastí,“ řekli vědci. Podle nich je zjištění „potenciálně alarmující“, protože poukazuje na šíření znečištění z měst.
Částečky plastů menší než pět milimetrů znečišťují vodní toky a oceány a podle vědců se dostávají i do našich těl. Mnohonásobně víc těchto takzvaných mikroplastů pak oproti dospělým vylučují kojenci.
Kanadští vědci našli ve městech nejmenší plasty, které pocházely z nemrznoucích směsí. Malé plastové částice, které lidé vstřebávají s vodou, bohužel neumí z těla vyloučit.
„Je třeba provést další výzkum, abychom zjistili, zda přítomnost mikroplastů může vzbudit imunitní reakce nebo vést k uvolnění toxických látek, které by způsobily poškození,“ stojí v závěrech studie.
Mise, která měla 34 vědeckých účastníků a v oblasti pobývala na jaře loňského roku, měla za úkol detailně prozkoumat Mount Everest a zaznamenat změny, kterými nejvyšší hora světa prochází.
Izraelci začali vyrábět nový typ roušek, které mohou koronavir zničit. Nanovlákenný filtr dodává česká firma, píšou Lidové noviny. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Zjištění, které nedávno publikoval ve studii s názvem „Prší plasty“, znovu otevírá diskuzi o tom, jak moc velkou součástí životního prostředí plasty jsou, píše britský deník The Guardian.
Vědci z německého Institutu Alfreda Wegenera pro polární a mořský výzkum v Bremerhavenu zkoumali vzorky sněhu z německého souostroví Helgoland, z Bavorska, Brém, ze švýcarských Alp a z Arktidy.