Zakladatel moderní imunogenetiky Jan Klein převzal cenu za celoživotní přínos vědě
Zakladatel moderní imunogenetiky Jan Klein v pondělí převzal cenu za celoživotní přínos vědě. Udělil mu ji Nadační fond Neuron. Ten ocenil i dalších devět českých špičkových vědců. Dnes dvaaosmdesátiletý Klein patří k nejcitovanějším českým vědcům. Během své kariéry se věnoval hlavně objasňování takzvaného MHC komplexu, informuje Radiožurnál.
MHC komplex je soubor genů, které ovlivňují slučitelnost tkání při transplantacích. Vědec zjistil, jak je komplex uspořádaný. Kromě Kleina Nadační fond ocenil vědce i v dalších kategoriích - za významný vědecký objev si skleněnou sošku odnesli třeba biolog Petr Pyšek nebo Tomáš Mikolov, který učí počítač pochopit lidskou řeč.
Prestižní grant letos získalo pět mladých českých vědců. Jde o nejlepší výsledek za 10 let
Číst článek
Dalších šest cen pak získali mladí nadějní vědci - mezi nimi třeba Marek Mráz, který se věnuje léčbě chronické lymfatické leukémie. Mezi oceněné vědce Neuron rozdělil téměř 10 milionů korun. Ty můžou vědci použít pro svou osobní potřebu.
Na výběru laureátů se podílela domácí i mezinárodní vědecká rada fondu, ceny byly uděleny poosmé. Fond vědce ocenil v novém složení. Do pozice podporovatelů nově vstoupili Eduard Kučera ze společnosti Avast, Martin Wichterle ze strojírenské skupiny Wikov, ekonom Pavel Kysilka a Taťána le Moigne z Googlu. Takzvané Neuron Founders doplnila předsedkyně správní rady a spoluzakladatelka fondu Monika Vondráková.
Fond ocenil už 77 vědců
Finanční ocenění za vědeckou práci udělují i jiné instituce, především státní. Letos například tři vědci získali Akademickou prémii, nejvýznamnější vědecký grant v České republice. Každý z nich obdržel až 30 milionů korun na výzkum v dalších šesti letech. Ceny Akademie věd ČR, dotované celkovou částkou milion korun, získalo v říjnu deset vědců.
Nadační fond Neuron spoluzaložil v roce 2010 Karel Janeček a jeho cílem je zvyšovat prestiž vědců. Za dobu fungování ocenil 77 vědců částkou 60 milionů korun.