Čeští vědci nutí rakovinné buňky ‚páchat‘ sebevraždu. Lék Mitotam čeká druhá fáze testování

Vědci z Biotechnologického ústavu akademie věd připravují druhou fázi klinických testů léku proti rakovině Mitotam. Při svém výzkumu se odborníci snaží najít ve zhoubných buňkách slabá místa a právě na ně léčbu zacílit. První část klinické studie dopadla nadějně. Šéf týmu biochemik Jiří Neužil v pondělí dosavadní výsledky představí na veřejné online přednášce.

Vestec u Prahy Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vědci z Biotechnologického ústavu Akademie věd připravují druhou fázi klinických testů léku proti rakovině Mitotam

Vědci z Biotechnologického ústavu Akademie věd připravují druhou fázi klinických testů léku proti rakovině Mitotam | Foto: Ondřej Vaňura | Zdroj: Český rozhlas

Mitochondrie. Slovo, které je v těchto laboratořích centra BIOCEV ve Vestci u Prahy nejskloňovanější. Tyto malé útvary mají pro většinu buněk zásadní funkci. Mitochondrie jsou totiž v podstatě mikroelektrárny dodávající energii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědci z Biotechnologického ústavu akademie věd připravují druhou fázi klinických testů léku proti rakovině Mitotam. Více si poslechněte v reportáži Ondřeje Vaňury

„Proto zasáhnout mitochondrie se zdá být cílem, nádorová buňka se z toho nevzpamatuje a nezbyde jí než ‚spáchat‘ jakousi buněčnou sebevraždu,“ zjednodušuje hlavní princip výzkumu vedoucí laboratoře molekulární terapie v Biotechnologickém ústavu akademie věd Jiří Neužil.

Na první pohled jde o běžnou laboratoř. Vidím zkumavky, nádoby s nějakými tekutinami. „Každý člověk, který pracuje v laboratoři, má nějaké svoje základní vybavení. Špičkové přístroje, které používáme, nejsou přímo v naší laboratoři. BIOCEV je úžasné centrum, máme tady centrální laboratoře s vyškolenou obsluhou, kde děláme sofistikované analýzy, bez nichž se naše práce neobejde,“ vysvětluje Neužil.

Vedoucí laboratoře molekulární terapie v Biotechnologickém ústavu Akademie věd Jiří Neužil | Foto: Ondřej Vaňura | Zdroj: Český rozhlas

Spolu s kolegy pracuje na léku Mitotam. První fáze klinických studií dopadly slibně. „Jsme v první fázi, kdy vidíme účinky pro pacienty, a to nám dává naději, že fáze dvě má smysl. Podařilo se nám stabilizovat nádor u některých pacientů a u několika pacientů se podařilo nádor zmenšit,“ popisuje Neužil.

23:42

Poznat rakovinu z kapky krve? ‚Zatím to nejde, ale naše metoda je slibná,‘ říká český chemik Holčapek

Číst článek

Zatím lék takto pomohl zhruba deseti českým pacientům. Na výzkumu se podílela například i Zuzana Ezrová. Nejen pro ni je práce na tomto léku velikou výzvou.

„Tuhle laboratoř jsem si vybrala právě proto, že se mi líbila kombinace mitochondriální biologie a nádorové terapie. Takže jsem hrozně ráda, že tady můžu pracovat. Jsou okamžiky, kdy se dostaneme ke skvělým výsledkům, k jakým jsme se v tomhle případě dostali, a pak ten pocit je opravdu nenahraditelný,“ vysvětluje Ezrová.

Podobně mluví i šéf týmu Jiří Neužil: „Jsme laboratoř základního výzkumu. Nás zajímá, jak fungují nádory, proč rostou, jaké děje se tam odehrávají na buněčné molekulární úrovni, ale v nějaké fázi jsme se dostali k protirakovinnému výzkumu z hlediska nějakých látek. Není to naše hlavní činnost, ale je to nadstavba, která je logická. S kolegy si neumíme představit lepší vyvrcholení naší práce, než zachránit lidské životy.“

3:31

Dětští onkologičtí pacienti zvládají koronavirus dobře, chemoterapii musí podstoupit ‚covid necovid‘

Číst článek

V aktuálně připravované druhé fázi klinických studií už by mohly být stovky lidí. Zaměřená by měla být především na nádory ledvin, u kterých zatím vědci zaznamenali nejlepší výsledky.

Nejen o tom bude biochemik Jiří Neužil mluvit podrobně na pondělní online přednášce. A jak slibuje, bude i pro laiky. „Řekl bych, že člověk tomu porozumí. Myslím si, že lidé, kteří se připojí, protože mají zájem, to pochopí.“

Přednáška o mitochondriích a jejich roli při léčbě rakoviny bude k vidění od 16 hodin například na webu akademie věd.

Při svém výzkumu se odborníci snaží najít ve zhoubných buňkách slabá místa a právě na ně léčbu zacílit. První část klinické studie dopadla nadějně | Foto: Ondřej Vaňura | Zdroj: Český rozhlas

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme