Vlasy jako evoluční řešení přehřátí. Studie zjistila, že před horkem hlavu nejlépe ochrání kudrny
Před víc než dvěma miliony let se v rovníkové Africe děly zdánlivě nenápadné věci. Naši dávní předkové zkoušeli chodit po dvou, vzpřímeně a zvětšoval se jim mozek. Možná bychom tady teď vůbec nebyli, kdyby dávným hominidům nezačaly růst vlasy právě na hlavě. Podle nové studie z časopisu Americké akademie věd to mělo praktický důvod: vlasy chránily mozek před přehřátím.
Američtí a britští antropologové se zaměřili na typy vlasů. Zjistili, že nejlépe chrání před horkem kudrnaté vlasy. Studie uvádí, že mozek je velice citlivý na teplo, které navíc sám vydává. Takže zabránit jeho přehřátí bylo pro rané hominidy v Africe zásadní.
Studie popisuje, že je v kudrnatých vlasech vzduch, který může fungovat jako izolační vrstva a proto se hlava tolik nezahřívá.
Při výzkumu používali takzvané termofiguríny, které vypadají jako figuríny z obchodů s oděvy. Vědci je zahřáli na tělesnou teplotu a nasadili jim paruky z lidských vlasů.
Pak ve větrném tunelu s umělým sluncem a teplotou 30 °C zkoušeli, jak chrání před sluncem vlasy rovné, zvlněné či kudrnaté. Dále také zkoušeli, jak se hlava zahřívá, když vlasy vůbec nemá.
Studie popisuje, že je v kudrnatých vlasech vzduch, který může fungovat jako izolační vrstva, a proto se hlava tolik nezahřívá.
Vítr v tunelu během studie simuloval pohyb těla. Autoři studie počítali, jak se dávnému africkému hominidovi mohla zahřát hlava, když jen tak někde postával, lelkoval, chodil nebo třeba běhal.
K čemu slouží chlupy a vlasy u savců? Lidské jsou odolné jako ocel, kočky je používají místo pláštěnky
Číst článek
V další sérií pokusů chtěli vědci simulovat pot na hlavě, figuríny proto namočili. Ukázalo se, že odpařováním se nejlíp ochladí holá hlava.
Dávní hominidé ale žili v rovníkové Africe, kde je horko a sucho a nedodržovali pitný režim. V jejich případě tedy rychle se ochlazující holá hlava zas tak výhodná není, protože by museli o to víc doplňovat tekutiny.
To podle některých vědců, kteří se na té studii nepodíleli, jako je například evoluční biolog Joseph Graves ze Zemědělské a technické univerzity v Severní Karolíně, podporuje závěr studie. To znamená, že vlasy jsou jednoduché a praktické evoluční řešení problému.