Loď Orion obletěla odvrácenou stranu Měsíce. Jde o zatím nejbližší kontakt v rámci mise Artemis
Kosmická loď Orion v pondělí dosáhla Měsíce a obletěla jeho odvrácenou stranu. K povrchu zemské družice se přiblížila až na zhruba 130 kilometrů, napsala agentura AP. Modul, ve kterém jsou místo posádky jen figuríny, z Floridy minulou středu vynesla raketa Space Launch System v rámci první, testovací mise programu Artemis. Ta má ambice vrátit po půl století člověka na Měsíc.
Orion se k povrchu Měsíce přiblížil těsně – nejblíže v rámci celé mise. O výsledku manévru, který modul pomůže umístit na oběžnou dráhu přirozené družice Země, se řídící středisko v texaském Houstonu kvůli půlhodinovému výpadku komunikace nedozvědělo, dokud se modul nevynořil zpoza Měsíce.
Měsíc se v pondělí dopoledne na záběrech z palubních kamer, které americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vysílal živě, neustále zvětšoval. Když se loď vyhoupla zpoza Měsíce, kamery zachytily Zemi – modrý bod obklopený nekonečnou černí.
Dráha letu Orionu vedla nad místy přistání misí Apollo 11, 12 a 14 – prvních tří přistání člověka na Měsíci.
Orion musel kolem Měsíce prolétnout, aby získal dostatečnou rychlost pro vstup na jeho oběžnou dráhu. Pokud vše půjde podle plánu, další zážeh motorů umístí modul na lunární orbitu v pátek.
Lidé budou žít na Měsíci ještě v této dekádě, očekává NASA. Mohli by pak směřovat dál, třeba na Mars
Číst článek
O víkendu pak má Orion pokořit rekord vesmírného plavidla navrženého pro posádku ve vzdálenosti od Země, který v roce 1970 stanovil let Apollo 13.
Na oběžné dráze modul zůstane zhruba týden, než zahájí návrat domů. Dopad do Tichého oceánu NASA plánuje na 11. prosince.
Cílem testovací mise Artemis I je plně ozkoušet vše od rakety a modulu přes fungování řídícího střediska na Zemi po dopady na budoucí posádku. Systémy modulu se NASA snaží zatížit na maximum.
Celý program Artemis pak kromě návratu astronautů na Měsíc cílí na založení dlouhodobé lunární kolonie jako odrazového můstku pro ještě ambicióznější budoucí lety na Mars.