Vědci objevili planetu s vodou a teplotou vhodnou pro život. NASA očekává, že podobných najdou stovky
Hubblův teleskop blíže prozkoumal ve vesmíru exoplanetu s názvem K2-18b. Podle nejnovějšího pozorování vědců je na ni jak voda, tak i teplota vhodná k přežití. Informuje o tom NASA. Planeta je zhruba osmkrát hmotnější než Země a je to údajně zatím nejmenší podobné těleso, v jehož atmosféře se podařilo vodu najít.
K2-18b obíhá kolem malého červeného trpaslíka. Je součástí souhvězdí Lva a od Země je vzdálená 110 světelných let (tedy 1 040 655 000 000 000 kilometrů). Pro srovnání Slunce je od Země vzdálené 149 600 000 kilometrů. Pro astronomy není planeta neznámá, už před čtyřmi lety ji objevil vesmírný teleskop Kepler.
Dosluhující družice Kepler opět překvapila. Objevila první exoplanetární měsíc?
Číst článek
Teplota i přítomnost vody by mohly vytvořit podmínky pro vznik života na planetě, přesto vědci objevili řadu problémů. Vzhledem k tomu, že K2–18b obíhá kolem červeného trpaslíka, mohou být podle NASA podmínky na planetě nepřátelštější k životu než na Zemi, protože může být vystavena velké radiaci.
Překážkou pro případný život by také mohla být její velikost. Protože je osmkrát hmotnější než Země, gravitace na K2-18b by měla být výrazně vyšší.
K2-18b je jednou ze stovek takzvaných „super-Zemí“, tedy exoplanet s velikostí mezi Zemí a Neptunem mimo naši sluneční soustavu, nalezených teleskopem Kepler. Vědci očekávají, že mise NASA s názvem TESS v příštích letech najde další stovky těchto „super-Zemí“.