Jediným pasažérem testovacího letu lodi Crew Dragon společnosti SpaceX bude postava z filmu Vetřelec
Zkušební let po dlouhé době první americké vesmírné lodi pro přepravu lidí, který v sobotu ráno odstartuje bez posádky z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě, absolvuje s Crew Dragonem společnosti SpaceX Ripleyová z filmu Vetřelec. Půjde ovšem o fiktivního člena posádky sloužícího testovacím účelům, sdělil představitel SpaceX Hans Koenigsmann.
„Říkáme jí smartie a jmenuje se Ripleyová," uvedl Koenigsmann na předletové tiskové konferenci. Jde o připomínku Ellen Ripleyové, hlavní postavy filmu Vetřelec z roku 1979 a jeho pokračování.
Expert: Muskova loď by mohla s posádkou zamířit do vesmíru už o prázdninách
Číst článek
Na lodi Crew Dragon ale Ripleyová rozhodně nebude zbytečnou zátěží. Je totiž stejně jako celá loď protkaná senzory, které vědci společnosti SpaceX využijí k monitorování letu na Mezinárodní vesmírnou stanici a poté návratu na Zemi. Získaná data se využijí při budoucích misích s posádkou.
Čidla ve fiktivní Ripleyové budou měřit síly a zrychlení, jež budou působit na lidi, a také sledovat celé prostředí kolem nich. „Cílem v podstatě je získat představu o tom, jak se budou lidé na místě Ripleyové cítit,“ řekl Koenigsmann.
„Ve skutečnosti neočekávám mnoho překvapení, nicméně je lepší ověřovat a zajistit, že je to bezpečné a že vše bude pohodlné pro naše astronauty při příštím letu lodi,“ dodal.
Přiveze výsledky experintů
Pokud se testovací let Crew Dragonu podaří, měl by v červenci následovat druhý zkušební let. Při něm by už měla být na mezinárodní orbitální komplex přepravena posádka.
Konec závislosti na Rusech? NASA dala povolení firmě SpaceX k testu nové kosmické lodě
Číst článek
Start Crew Dragonu z Kennedyho vesmírného střediska je stanoven na sobotních 2.49 (8.49 SEČ). Podle meteorologů je osmdesátiprocentní pravděpodobnost, že bude příznivé počasí.
Loď se po příletu k Mezinárodní vesmírné stanici v automatickém režimu připojí k modulu Harmony díky speciálnímu adaptéru, který astronauti už dříve nainstalovali. Během přibližně dvoutýdenního spojení posádka stanice přenese asi 400 kilogramů dopraveného nákladu a místo něj do lodi umístí výsledky některých experimentů.
Poté bude následovat odpojení a návrat na Zemi s využitím padáků při přistání do Atlantického oceánu u Floridy. Z vody pak Crew Dragon vyzvedne a na souš dopraví loď společnosti SpaceX Go Searcher.
Konkurenční Boeing
Společnost SpaceX už na Mezinárodní vesmírnou stanici létá. Zatím tam ale jen s kosmickým kamionem Dragonem dopravuje zásoby pro posádky a další náklad.
Crew Dragon je proti Dragonu delší a hmotnější. Bude sloužit k přepravě až čtyř astronautů a u stanice může být připojený až 210 dnů.
Američané od ukončení letů raketoplánů v roce 2011 dopravují své astronauty do vesmíru na palubě ruských lodí Sojuz. To se ale nyní má změnit díky soukromým společnostem SpaceX a Boeing.
Svou loď CTS-100 Starliner by Boeing měl předvést při testovacím letu bez posádky v dubnu. Let s přepravou posádky by pak měl následovat v srpnu.
Vedle toho americká společnost Lockheed Martin a evropský Airbus připravují pro NASA další kosmickou loď Orion, kterou budou tvořit dva moduly. Velitelský modul tohoto víceúčelového prostředku pro přepravu posádek má na starosti Lockheed Martin a servisní modul Airbus.
Orion má vedle dopravy astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici a zpět na Zemi také létat s posádkami do hlubokého vesmíru. Plánuje se, že s ním lidé v budoucnu budou provádět výzkum Měsíce, asteroidů i planety Marsu. První mise s lidskou posádkou se zatím nepředpokládá dříve než v roce 2023.