Vrtulník Ingenuity má za sebou druhý úspěšný let na Marsu. Pořídil i fotografii povrchu planety
Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA ve čtvrtek podruhé úspěšně vzlétl a přistál na Marsu. Tentokrát vystoupal o něco výš než při prvním pokusu v pondělí, provedl více manévrů a vznášel se déle. Černobílou navigační kamerou se stroji také podařilo vyfotit povrch planety. Oznámila to Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné program robotického vozítka Perseverance včetně testování Ingenuity.
Helikoptéra o velikosti malého dronu přistála na Marsu 18. února uschovaná v útrobách vozítka Perseverance. Má ale samostatný program. Není vybavená žádnými vědeckými přístroji, jejím jediným úkolem je vyzkoušet možnost využívat v budoucnu při zkoumání povrchu mimozemských těles podobné létající aparáty.
NASA poprvé vyrobila kyslík na jiné planetě. Vozítko Perseverance na Marsu rozštěpilo oxid uhličitý
Číst článek
V pondělí vrtulník jen vzlétl a chvíli se vznášel v třímetrové výšce, ve čtvrtek ho pracovníci JPL naprogramovali k dosažení milníku pěti metrů. Poté, co chvíli setrval na místě, aparát provedl mírný pětistupňový náklon a dva metry popoletěl stranou.
Po dalším vznášení se na místě provedl několik otoček a natočil kamerou okolí. Na zveřejněné fotografii je kromě marťanského okolí vidět i stín helikoptérky. Ta se následně vrátila a přistála ve výchozím bodě. Celý manévr trval 51,9 sekundy.
„Helikoptéra se zastavila, vznášela na místě a otočila se, aby svou kameru natočila do různých stran,“ uvedl hlavní pilot Havard Grip. „Potom se vrátila zpátky doprostřed letového prostoru a přistála. Zní to jednoduše, ale je tu mnoho neznámých ohledně létání s vrtulníkem na Marsu. Proto jsme tu - abychom ty neznámé proměnili ve známé,“ dodal pilot.
Podle JPL byl čtvrtek osmnáctým z třiceti marťanských dnů určených jako takzvané okno pro letové testy Ingenuity.
Ingenuity je velice lehký stroj, má hmotnost pouhých 1,8 kilogramu. Jeho rotory vyrobené z karbonových vláken se točí proti sobě a k umožnění vzletu v řídké atmosféře rudé planety musejí vyvinout rychlost 2400 otáček za minutu. To je podstatně víc, než potřebují k létání helikoptéry na Zemi.