Vývoj endoskopu o tloušťce lidského vlasu. Český vědec Čižmár získal prestižní mezinárodní cenu
Profesor Tomáš Čižmár z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd České republiky v pondělí na Evropském mikroskopickém kongresu v Kodani převzal mezinárodní ocenění European Microscopy Award. Vysloužil si ho svým podílem na vývoji endoskopu, přístroje o tloušťce lidského vlasu, který usnadňuje zobrazování v medicíně i neurovědním výzkumu.
Původně se věnoval zejména fotonice, tedy oboru věnujícímu se vlastnostem a metodám využití fotonů, postupně ale svůj zájem rozšířil o další vědní disciplíny, až zakotvil u výzkumu, jak kontrolovaně využívat světelný přenos v optických vláknech.
Podařilo se mu přijít na to, jak endoskop, přístroj využívaný pro vyšetření obtížně dostupných částí těla, zmenšit natolik, aby ho lékaři mohli využívat pro šetrné zobrazení míst, jež pro ně dříve byla nepřístupná.
To otevřelo dveře hlubokému průzkumu tkání či dynamiky proudění krve a neurovědcům pomohlo prostudovat, jak se chovají neurony, tedy mozkové buňky, naživo. Tyto znalosti pomáhají pochopit i léčit vážné neuronální choroby včetně demence.
Ve vývoji endoskopu ale Čižmárův tým pokračuje i nadále, cílem je umožnění opakované aplikace v experimentech u laboratorních zvířat. Dlouhodobé zkoumání stejných struktur mozku pomůže neurovědcům pochopit jeho funkci v nejrůznějších situacích, například při vystavení stresu, v sociálních interakcích či při procesu učení.
Endoskop nabízí i možnost zobrazení ve 3D, které usnadňuje komplexní prozkoumání různých částí mozku.
Prestižní cena
Ocenění European Microscopy Award uděluje Evropská mikroskopická společnost (European Microscopy Society) jednou za čtyři roky vědcům, kteří dosáhli pokroku a originálních výsledků v oboru mikroskopie. S cenou se pojí i finanční odměna ve výši 3 000 eur, tedy zhruba 75 000 korun.
Profesor Čižmár kromě Ústavu přístrojové techniky Akademie věd České republiky vede i Leibnitzův ústav fotoniky na univerzitě v německé Jeně. Ve volném čase se věnuje například paraglidingu.