Prestižní cenu European Microscopy Award v pondělí v Kodani převzal profesor Tomáš Čižmár z Akademie věd. Vysloužil si ji svým podílem na zdokonalení přístroje, který umožňuje zkoumání hlubin mozku.
Ženíška vedení strany v komunikaci chválí. Spokojenost s ním panuje zatím i v akademických a vědeckých kruzích. Ty přesto poukazují na to, že by ministr mohl být ambicióznější v jednáních o rozpočtu.
„Jedním z problémů je, že zatímco máme více absolventek vysokých škol než absolventů, následně v oblasti vědy máme výrazně méně žen,“ říká ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová.
Technická univerzita v Liberci se již dlouhodobě zabývá výrobou nanovláken. Ve vývoji pokračuje skupina studentů, jedním z nich je student Fakulty umění a architektury Jan Koníček.
Jako první na světě dokázali vědci z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd připravit takzvanou kovovou vodu. Vedoucí mezinárodního týmu vidí hlavní přínos objevu v popularizaci vědy.
Už 32 let nabízejí vědecké komunitě i veřejnosti nové poznatky o evoluci a souvisejících tématech. Z Biologických čtvrtků ve Viničné se stal fenomén české akademické sféry.
Obyčejné roušky brání hlavně šíření viru nakaženým, který si roušku nasadí. Rouška z nanovláken ale dokáže také odfiltrovat viry přicházející zvenčí a nanočástice oxidu mědi vir zlikvidují.
Praha||Lenka Kabrhelová, Matěj Válek, Tomáš Roček|Věda|vinohradská 12
Nová protinádorová léčivá látka, kterou testují čeští vědci a lékaři, je podle dosavadních výsledků pro pacienty bezpečná. Klinická studie léku MitoTam je v úvodní fázi. Jak velký posun může přinést?
Olomoučtí vědci hráli v projektu klíčovou roli: byli na počátku třídění chromozomů, vyvinuli metodu třídění, která umožnila rozdělit velkou a složitou dědičnou informaci na menší části
Z dlouhodobých problémů upozornil NKÚ na stále nízký počet nově registrovaných patentů, což podle něj souvisí s malým množstvím výsledků uplatnitelných v praxi.
Posledních 90 let patří v Evropě k těm vůbec nejvlhčím. Zjistila to studie České zemědělské univerzity, kterou publikoval prestižní vědecký časopis Nature Communications.
Jeden z největších talentů české vědy odchází do zahraničí. Profesorka chemie Jana Roithová v červenci nastupuje na Radboud Universiteit v nizozemském Nijmegenu.
Ceny Neuron za přínos světové vědě získá sedm osobností napříč vědními obory. Jejich jména Nadační fond Neuron zveřejnil v úterý v tiskové zprávě. Ocenění dostanou 6. prosince.
Používání opalovacích krémů vám může změnit DNA. Alespoň tedy těch, které obsahují látku EHMC. Látka přitom může škodit kvůli slunečnímu svitu, protože při kontaktu s UV zářením mění svou strukturu.
Biologové z Ostravské univerzity publikovali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů světa. Podíleli se na celosvětovém výzkumu, který s pomocí umělých housenek sledoval dravost predátorů.
O přenosu technologií do praxe či financování vědy v sobotu diskutoval prezident Zeman se svým expertním týmem a zástupci vlády a průmyslu. Schůzky v Lánech se zúčastnil vicepremiér Bělobrádek.
Čeští astronomové poukázali na novou větev meteorického roje Taurid, v němž jsou planetky nebezpečné pro Zemi. Země se s touto větví potkává každých několik let po dobu asi tří týdnů.
V budoucnu by se mohla paměťová data ukládat na nosiče stokrát až tisíckrát rychleji než dosud. Mezinárodní vědecký tým, jehož členy jsou vedle Britů a Němců také odborníci z české akademie věd, vyvinul speciální krystaly, které prý můžou urychlit ukládání informací na pevné disky počítačů.
Akademie věd chce zvýšit zájem mladých lidí o přírodovědné a technické obory. Nabízí proto odborné stáže pro mimopražské středoškoláky. Akademie se tak snaží získat mimořádné talenty.
Přímá cesta ze školy by mohla vést k vědě. Alespoň k tomu nabádá nový projekt Otevřená věda. Nabízí 150 odborných stáží přírodovědného a technického zaměření.
Čtyři české vědecké projekty úspěšně prošly výběrovým sítem a získají přes dvě miliardy korun z Evropské unie. Jde o finance z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Peníze obdrží Vysoké učení technické v Brně, tamní Výzkumný ústavu veterinárního lékařství. Další miliony putují do Prahy do Akademie věd a na Technickou univerzitu v Liberci.
Fórum Věda žije! má na svém kontě už pátou demonstraci. Vědci totiž opakovaně protestují proti vládním plánům na úspory ve vědě. Jejich nespokojenost se obrací především proti Radě pro výzkum, vývoj a inovace, která je poradním orgánem vlády.
Český statistický úřad nabídne v pátek srovnání, jak je financována česká věda v porovnání s jinými evropskými státy. Představí také výsledky svého šetření o výzkumu a vývoji u nás za minulý rok.
Václav Cílek - geolog, klimatolog, filosof a popularizátor vědy dnes dostane cenu Nadace Vize 97. Nadace ji uděluje významným myslitelům, kteří dokážou ve své práci překročit tradiční rámec vědeckého poznání.