Mumifikované hlavy Maorů se z Francie vrací na Nový Zéland

Francie vrací Novému Zélandu 20 potetovaných mumifikovaných hlav maorských bojovníků. Na Novém Zélandu budou důstojně pohřbeny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový Zéland

Nový Zéland | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

Z Nového Zélandu se v minulosti odvezlo na 500 hlav. Do Francie se jich dostalo 20. Nový Zéland usiloval o navrácení hlav z Evropy od 80. let minulého století.

Hlavy se ale vracejí až poté, co obě komory francouzského parlamentu schválily zákon, podle kterého se mumifikované hlavy mají vrátit na Nový Zéland.

Maoři jsou válečnický národ, který má zálibu v tetování. Z tetování bylo vidět, jaký má společenský status. Zabitým nepřátelům odebírali hlavy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O maorských potetovaných hlavách mluvil v Odpoledním Radiožurnálu Milan Slezák

Maoři věřili, že v odťaté mumifikované hlavě bude přebývat duchovní síla nepřítele, kterou si budou moci osvojit. První mumifikovanou a potetovanou hlavu odvezl do Evropy účastník Cookovy tichomořské expedice v 18. století a v 19. století si evropští sběratelé mumifikované hlavy pořizovali ve velkém.

„Když Maoři zjistili, že se Evropané o hlavy zajímají, tak je vyměňovali za zboží, o které zase oni měli zájem, například za pušky. Došli až tak daleko, že když bylo hlav nedostatek, tak klidně potetovali otroka, zabili ho a potetovanou hlavu prodali. Ne každá mumifikovaná hlava původem z Nového Zélandu nutně musí patřit válečníkovi,“ říká zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Hlavy maorských bojovníků byly vystavovány v několika francouzských muzeích jako kuriozity. Jednu Francie poslala na Nový Zéland už loni v květnu.

Milan Slezák, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme