Nejstarší britský dům, nejstarší tesaři

Nejstarší domovy obyvatel Británie pocházejí nejméně z roku 8500 před Kristem. Datují se do doby, ve které Britské ostrovy ještě byly součástí kontinentální Evropy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po skončení doby ledové přišly na místo tlupy lovců a sběračů z oblasti Severního moře

Po skončení doby ledové přišly na místo tlupy lovců a sběračů z oblasti Severního moře | Foto: University of Manchester

Archeologové z Manchesterské univerzity pracují na vykopávkách u zbytků pravěkého jezera nedaleko Scarborough. Po skončení doby ledové sem z oblasti Severního moře přišly tlupy lovců a sběračů, které si držely domácí psy a lovily jeleny, divoká prasata, losy a pratury. Břehy jezera lidé obývali celých 200 až 500 let, a význam naleziště archeologové srovnávají například se Stonehenge.

Archeologové tu objevili pozůstatky domu s kruhovým půdorysem a ohništěm uprostřed, který byl postavený kolem roku 8500 před Kristem. Základy stěn tvořily kmeny stromů a podlahu pokrýval rákos. Co pokrývalo stěny a střechu domu, archeologové přesně nevědí. Dá se však předpokládat, že jako konstrukční prvek se zde uplatnily kůže ulovených velkých zvířat. Archeologové se domnívají, že dům byl během času několikrát přestavován a že v jeho blízkosti najdou i další obydlí.

Dosud nejstarší známý pravěký dům v Británii se nachází v Howicku v Nothumberlandu. Nález domu ze Scarborough jej překonává o nejméně 500 let. Nedaleko zbytků domu archeologové odkryli také kruhovou plošinu o průměru 3,5 metru, vyrobenou z rozštípnutých a otesaných kmenů. Stáří jednoho velkého kmene vědci odhadují na 11 000 let, což z nálezu dělá nejstarší doklad tesařského řemesla v Evropě.

Zdroj: Science Daily, BBC News

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme