Nejstarší britský dům, nejstarší tesaři
Nejstarší domovy obyvatel Británie pocházejí nejméně z roku 8500 před Kristem. Datují se do doby, ve které Britské ostrovy ještě byly součástí kontinentální Evropy.
Archeologové z Manchesterské univerzity pracují na vykopávkách u zbytků pravěkého jezera nedaleko Scarborough. Po skončení doby ledové sem z oblasti Severního moře přišly tlupy lovců a sběračů, které si držely domácí psy a lovily jeleny, divoká prasata, losy a pratury. Břehy jezera lidé obývali celých 200 až 500 let, a význam naleziště archeologové srovnávají například se Stonehenge.
Archeologové tu objevili pozůstatky domu s kruhovým půdorysem a ohništěm uprostřed, který byl postavený kolem roku 8500 před Kristem. Základy stěn tvořily kmeny stromů a podlahu pokrýval rákos. Co pokrývalo stěny a střechu domu, archeologové přesně nevědí. Dá se však předpokládat, že jako konstrukční prvek se zde uplatnily kůže ulovených velkých zvířat. Archeologové se domnívají, že dům byl během času několikrát přestavován a že v jeho blízkosti najdou i další obydlí.
Dosud nejstarší známý pravěký dům v Británii se nachází v Howicku v Nothumberlandu. Nález domu ze Scarborough jej překonává o nejméně 500 let. Nedaleko zbytků domu archeologové odkryli také kruhovou plošinu o průměru 3,5 metru, vyrobenou z rozštípnutých a otesaných kmenů. Stáří jednoho velkého kmene vědci odhadují na 11 000 let, což z nálezu dělá nejstarší doklad tesařského řemesla v Evropě.
Zdroj: Science Daily, BBC News