Ústím nad Labem bude znít siréna. Město si připomene bombardování před 70 lety
Šikmá věž kostela Nanebevzetí Panny Marie v centru Ústí nad Labem připomíná spojenecké bombardování města na konci války. Ode dneška bude na oběti náletů upozorňovat i velká pamětní deska s jejich jmény. Právě před 70 lety - 17. 4. 1945 - totiž bombardování začalo.
Siréna, která lidi před náletem varovala, se městem rozezní i dnes v poledne.
Při bombardování zemřelo 512 lidí, známo je ale jen 409 jmen. Připomínat je bude pamětní deska u Muzea civilní obrany pod Větruší.
„V roce 1945 skutečně kryt fungoval tak, že tam lidé zaběhli, přečkali nálet a odešli. Ti, co jsou na těch deskách, se nestačili ukrýt. Anebo se ukryli, ale zůstali v rozvalinách po bombardování,“ přiblížil René Růžička.
Akce na připomenutí bombardování Ústí nad Labem na konci druhé světové války popsala Gabriela Hauptvogelová
Mezi oběťmi náletu nebyli pouze Němci a Češi, kteří v té době v Ústí nad Labem převážně žili.
„Válka končila. To znamená, že Evropa celkově migrovala. V seznamech padlých je 10 národností,“ vysvětlil René Růžička.
„Z bývalého Sovětského svazu to byli převážně zajatci, ti tu pracovali v pracovních táborech. Byli tu i Italové a Francouzi, ti se také vyskytovali v těch lágrech. Otevíraly se i koncentrační tábory, takže lidi se různě přesouvali. Tady byl takový sběrný bod, kde přestupovali, pokračovali dál, nacházeli tady příbuzné.“
Až do září pak konec války a bombardování budou v centru města připomínat i stojany s fotografiemi a textem.
„Uvidí přímo před sebou to, jak to vypadalo v roce 1945 nebo 1946 po bombardování, v letech 2005 a 2015,“ popsal Jiří Preclík z městského muzea.