V iluzi bezpečí mluvili, pak skončili ve vězení. Akce StB Kámen ožije před soudem
Byla to jedna z nejpropracovanějších a nejdokonalejších blamáží komunistického režimu. Do pasti akce Kámen, jak znělo její krycí jméno, se chytila řada Čechoslováků, kteří z nastupující stalinské diktatury konce 40. let chtěli uprchnout do svobody. Policie nyní obvinila jednoho z jejích hlavních strůjců.
Před soudem se nyní, 25 let od sametové revoluce, má zpovídat jeden z hlavních organizátorů záludné akce Kámen, dvaadevadesátiletý Evžen Abrahamovič. Hrozí mu teoreticky až deset let vězení.
„Spravedlnost – se domnívám – nezná věkové limity, spravedlnost by měla fungovat vždy,“ říká novinář Luděka Navara z Mladé fronty Dnes. Podle něj jde ovšem zejména o symbolickou rovinu, nikoli faktický a reálný trest.
„Pokud bychom brali ohled na ně, tak svým způsobem vlastně nebereme ohled na oběti a chovali bychom se k nim velmi lhostejně a přezíravě. A to asi nikdo nechceme,“ dodává.
Akcí Kámen (tzn. hraniční kámen) zosnovala a provedla komunistická StB několik. Vše spočívalo v dokonalém zmatení lidí, kteří chtěli uprchnout z tehdejšího Československa.
Nejčastější scénář byl takový, že skupina emigrantů byla převáděna na „cizí území“, které však leželo bezpečně ve vnitrozemí. Nastrčení „převaděči“ využili noční tmy a dezorientace emigrantů.
Poté následovalo buď fingované zadržení na fiktivní hranici, kdy se nastrčeným převaděčům jakoby podařilo jako jediným uprchnout, nebo se převod rádoby zdařil, ale emigranti byli zadrženi americkou hlídkou a odvedeni na domnělou vyšetřovnu.
Kulisy podlého divadla byly dokonalé: hraniční kameny či vyšetřovna americké rozvědky, kde nechyběla americká vlajka, portrét prezidenta či důstojníci popíjející whisky. Emigranti této iluzi podlehli a prozradili podrobnosti o své domácí odbojové činnosti a o svých kontaktech.
Výčitky svědomí
„Řekli vše, co věděli o svých přátelích, o své vlastní činnosti o protikomunistickém odboji a sami na sebe a na své blízké vlastně napsali obžalobu. Potom trpěli nejen tím, že sami byli odsouzení nebo zavření, ale že do vězení vlastně uvrhli třeba i své nejbližší,“ vysvětluje Luděka Navara.
Zajati byli až při fingovaném přechodu do uprchlického tábora, kdy byli jakoby chyceni na cizím území agenty ČSSR a „deportováni“ zpět do země. Zde pak Státní bezpečnost použila při výsleších fakta, která uprchlíci uváděli při domnělém výslechu. Tyto informace pak dále využívali v postihování lidí, kteří tak byli nechtěně prozrazeni.
„Lidé, kteří na tu akci doplatili, se o tom styděli hovořit, protože sami cítili vinu za to, že naletěli a léčku neprohlédli a že svým způsobem udali své přátele, kolegy a známé,“ dodává Luděk Navara.
Akci Kámen ukončila StB počátkem 50. let stížnost Američanů, kterým se nelíbilo, že jsou zneužívány jejich státní symboly, které byly nastrčené ve falešné americké vyšetřovně.
Akce není stále ještě dopodrobna zmapovaná. Usiluje o to badatelka Václava Jandečková. „Pořád je velký prostor k probádání,“ upozorňuje Luděk Navara s tím, že právě proto nebyl za tuto podlou fabulaci dosud nikdo potrestán.