V Praze je k vidění výstava o františkánech, která předchází jejich brzkému blahořečení
Přesně za dva týdny, 13. října, proběhne v Česku první blahořečení v historii. Přípravy na něj vrcholí, zatímco ostatky čtrnácti umučených františkánů zkoumají antropologové, aby potvrdili jejich pravost, historikové a zástupci katolické církve pořádají konference a výstavy. Dnes začala výstava v pražském kostele Panny Marie Sněžné, kde k umučení františkánů před čtyřmi stovkami let došlo.
Událost se stala o masopustu, 15. února roku 1611. Do kláštera u Panny Marie Sněžné vtrhl rozběsněný dav a povraždil 14 františkánů. Udělal to kvůli fámě, že se v klášteře ukrývají členové pasovského vojska. Ti ovšem bojovali na jiném břehu Vltavy.
„Dav tvořený z velké části námezní městskou chasou, částečně i venkovany, využil daného stavu a vrhl se na kláštery,“ popisuje historik Dušan Foltýn.
Před 400 lety bylo umučeno v pražském kostele Panny Marie Sněžné 14 františkánů, za 14 dní budou blahořečeni. Poslechněte si reportáž Michaeli Veteškové
U františkánů řádili však nejbrutálněji. Dobová svědectví uvádějí, že se nikdo z františkánů nebránil.
„Naši bratři měli stejnou spiritualitu jako máme my,“ říká koordinátor přípravy blahořečení Antonín Klaret Dabrowski, „v našem pozdravu se říká pokoj a dobro, už dob svatého Františka se to našim bratrům podařilo. A na konci, i když byli umučeni, tak jakýmsi způsobem zvítězili.“
Podle Dabrowského je pro mladou generaci potřeba mít vzory, které nám ukážou, jak žít správný život: „Kdybychom zapomněli na ty, kteří za velké morální hodnoty položili životy, tak je to určitou provokací,“ dodává.
Těla zabitých mužů byla tehdy pohřbena až po čtyřech dnech v kapli a pár hodin na to zbylí františkáni začali usilovat o blahořečení svých umučených bratří.