Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Hmyz migruje na křídlech větru

Lovícímu ptákovi motýl jen tak neuletí, ale v rychlosti migrace jej může překonat. Britští vědci totiž zjistili, že díky využívání větru může hmyz cestovat rychleji než někteří ptáci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Motýl

Motýl | Foto: Fotobanka stock.xchng

Mnoho druhů motýlů se vyhýbá chladným středoevropským zimám tím, že migruje na zimoviště ve Středomoří a na jaře se zase vrací zpět. Skutečnost, že drobný a křehký hmyz dokáže překonat vzdálenosti dlouhé tisíce kilometrů, fascinuje vědce už celá léta. Britští výzkumníci sledovali migrující motýly a můry speciálně navrženým radarovým zařízením a výsledky zpracovali pomocí počítačového modelu pohybu v atmosféře. Zjistili, že hmyz si své vzdušné cesty usnadňuje velmi sofistikovaným způsobem.

Motýli i můry zřejmě dokážou rozpoznávat proudění větrů a vybírají si takové, které vanou ve směru jejich cíle. S příznivým větrem v zádech pak mohou cestovat rychlostí více než 100 km/hod, ale nenechávají se jen pasivně unášet. Sledovaní motýli a můry během letu neustále korigovali drobné odchylky, které by je vzdalovaly od místa přistání. Podle vědců si hmyz díky šikovnému využívání rychlých větrů může jednu migrační cestu dlouhou tisíce kilometrů odbýt během několika nocí.

Zdroj: ScienceDaily, Science

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme