Úklid v Českém Švýcarsku. Tradiční dobrovolnická akce v Kyjovském údolí vydala nečekané poklady
Během dubna se dobrovolníci s pytli na odpadky vydávali do měst, na břehy řek i do chráněných oblastí na úklidové akce. Jedna taková, která se konala pod Kyjovskou přehradou u Krásné Lípy na Děčínsku, ale skončila velkým překvapením. Studenti Biskupského gymnázia z Varnsdorfu našli při likvidaci staré skládky malé poklady.
Gymnazisté se podle strážce národního parku Jana Davida vydali na úklid úseku sousedícího s hrází Kyjovské přehrady – právě tam začíná chráněné území.
Nacházela se tam historická skládka částečně zahrnutá hlínou. Jak šel ale čas a na místo pršelo, začala se odhalovat. Studenti měli za úkol zlikvidovat vrchní vrstvu, a právě v ní našli dost zajímavých věcí. Z běžného úklidu odpadků se tak stal napínavý archeologický hon.
Ze skládky vytáhli gymnazisté například oslí podkůvky, porcelánové zátky ze sodovkárny ve Starých Křečanech a třeba i zrezivělé klíče. Nakonec se podařilo objevit dokonale zachovanou a ručně malovanou část fajfky nazývanou troubel s loveckým motivem. Ta poputuje do muzea v Rumburku.
Skládka obsahovala i dvířka od kamen nebo hliněné a keramické hrnce, zřejmě se jednalo o vybavení jedné z podstávkových chalup, které někdo na místo odvozil.
Dvojice turistů objevila pod Zvičinou u Dvora Králové poklad. Našla čtyři kilogramy zlatých mincí
Číst článek
Podle Jana Davida se ze skládky podařilo odvozit víc než osm plných pytlů. Ty strážce naložil na korbu nákladního automobilu a odvezl je do Jetřichovic na překladiště, kde správa parku shromažďuje odpad posbíraný v chráněném území, který pak vyveze na skládku.
Vše začalo v Austrálii
Podle mluvčího správy národního parku Tomáše Salova se každoročně v dubnu uskuteční v chráněném území, tedy v národním parku České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce za pomoci dobrovolníků z řad veřejnosti nebo žáků škol desítky úklidů v rámci celosvětové akce Ukliďme svět.
První taková se konala v australském městě Sydney v roce 1989 a zapojilo se do ní 40 tisíc dobrovolníků, kteří zbavili odpadků tamní přístav.
Celosvětově se do dubnového úklidu zapojuje každoročně 35 milionů lidí z více než 100 zemí světa. V České republice se tato akce organizuje od roku 1993, účastní se jí každoročně kolem 8000 lidí.