Listnaté stromy možná nahradí část borovic zničených požárem v Moravské Sahaře
Odborníci se radí, jak co nejlépe obnovit lesní porost v Moravské Sahaře na Bzenecku nedaleko Hodonína. Oblast se stále vzpamatovává z největšího požáru v Česku za uplynulých 15 let. Na konci května tam shořelo na 160 hektarů lesa, celková škoda dosahuje 30 milionů korun.
Obnova v oblasti bzenecké doubravy začne letos na podzim. Lesy České republiky, které jsou majitelem porostu, už vypsaly tendr na vytěžení zničeného dřeva. Lesníci potom vysadí mladé borovice, které se v tamní suché půdě nejlépe ujímají.
„Před několika sty lety došlo k totálnímu odlesnění a k následným negativním jevům, které byly po úsilí generací lesníků završeny úspěchem v podobě opakovaného zalesnění,“ popisuje vedoucí jihomoravského pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny Stanislav Koukal.
Území má na české poměry extrémní podmínky, je tam mimořádně teplé a suché podnebí, půda je písčitá a někde písky dosahují mocnosti až desítek metrů.
Dlouhou dobu se proto nedařilo území vůbec zalesnit, v extrémních podmínkách se osvědčila až borovice. Nyní ale experti zvažují, že by do lesů při obnově doplnili i listnaté dřeviny.
„Celé území zasažené požárem má rozlohu 160 hektarů. Není ideální způsob, aby obnova spočívala v tom, že tu bude stejnověká monokultura borovice,“ vysvětluje Koukal. Listnatý les je podle něj méně náchylný ke korunovému požáru.
„Je to území, které je velmi cenné z hlediska ochrany přírody. Je potřeba volit takový způsob uspořádání, jenž do budoucna co nejvíce omezí dopady případných dalších požárů, které jsou v této oblasti velmi časté a v podstatě je jisté, že tu k požárům bude docházet i nadále,“ dodává vedoucí jihomoravského pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny.
Ochranáři také žádají, aby zůstalo pět až deset hektarů v centru oblasti ladem a dostalo šanci k přirozené obnově. Tento postup se podle Koukala osvědčil i jinde v Evropě.
Bzenecká radnice naopak chce, aby se v lese vysadily opět převážně borovice. Ošetřování listnatých stromů je prý velmi složité a nákladné.
„Možná sem tam do toho vložit nějaký listnatý strom. Ale ti, kteří hovoří o listnatých stromech, nechápou, že jenom zasazení listnatého stromu a to, aby vzešel, potřebuje daleko víc vody než borovice. Za druhé, každé čtyři roky dojde k náletu chroustů,“ upozorňuje starosta Bzence Pavel Čejka.
Lesy České republiky nemusí brát připomínky ochranářů v potaz, slibují ale, že k nim budou přihlížet.
Lesy v Moravské Sahaře vzplály koncem letošního května. Zásah komplikoval obtížný písčitý terén a vítr, který plameny opakovaně rozfoukával. Hašení trvalo několik dní, hasiči také museli prolít vodou půdu a kořeny, aby se oheň dál nešířil.
Na místě se vystřídalo přes 200 jednotek hasičů včetně kolegů ze Slovenska, na pomoc přiletěly i vrtulníky a letadla. Hasičům pomáhala také dvě velkokapacitní čerpadla, která přiváděla vodu ze čtyři kilometry vzdálené řeky Moravy. Na hašení bylo spotřebováno zhruba 21 milionů litrů vody.