Tchajwan zpřísňuje lov žraloků, jejichž populace prudce klesají
Tchajwan zpřísňuje zákaz lovu žraloků kvůli jejich ploutvím. Ty jsou totiž oblíbenou čínskou delikatesou a jen vloni rybáři zabili přes 70 milionů těchto mořských predátorů. Populace některých druhů žraloků se tak snížila až o 90 procent.
Norma, která vstoupí v platnost začátkem příštího roku, se snaží nahradit dosavadní díry v zákoně, které kritizovali zejména ochránci přírody.
Tchajwanští rybáři už nyní nesmějí poté, co žraloky uloví a uříznou jim ploutev, vhodit je zpátky do moře, kde postupně umírali. Žraloci však byli loveni dál, a proto úřady vydaly nové nařízení, které zakazuje odřezávání ploutví i na rybářských lodích.
Východoasijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš mluví o zpřísnění zákazu lovu žraloků na Tchajwanu v Odpoledním Radiožurnálu.mp3
Norma přináší i tvrdé tresty, ať už jde o vysoké pokuty, zákaz opuštění přístavu, zabavení rybářského náčiní nebo ztrátu licence. Problém ovšem je, že jejich kolegy v jihovýchodní Asii i Africe žádná omezení nesvazují nebo se jimi neřídí.
Zájem o žraločí ploutve stále roste, protože Číňané víc a více bohatnou a mohou si tuto delikatesu stojící kolem sto amerických dolarů dovolit. Polévka se často podává při různých slavnostních příležitostech nebo obchodních jednáních. Pro Číňany symbolizuje konzumace polévky ze žraločích ploutví bohatství, moc nebo prestiž.
Navíc věří, že žraločí ploutve mají kromě sexuálních i léčivé účinky, konkrétně při léčbě rakoviny či těžkých zánětů kloubů. Nic z toho ovšem lékařská věda nepotvrdila.
Tchajwanští rybáři ročně ulovili až čtyři miliony žraloků, čímž se řadí ve světovém žebříčku na první místo.
Drtivá většina žraločích ploutví končí v čínských restauracích či v rodinách. Jedná se o miliardový byznys.