Za posledních třicet let ubylo v Česku přes deset miliónů ptáků
V České krajině ubývá ptáků. Amatérští ornitologové, kteří opeřence pravidelně sčítají, zjistili, že největšími viníky úbytku ptačích populací jsou některé zemědělské práce a klimatické změny.
Úbytek počtu ptáků u nás je podle ornitologů alarmující. Ptáci navíc jsou nejlepším ukazatelem změn v životním prostředí, protože stojí na vrcholu potravní pyramidy. Za posledních třicet let jich z naší krajiny zmizelo přes deset milionů. A poslední data České ornitologické společnosti dokazují, že trend se vůbec nezměnil. Nejčastěji mizí ty nejběžnější druhy.
„Omletým příkladem je vrabec domácí, stejně tak skřivan polní, čejka chocholatá, chocholouš, toho vůbec nejsme schopni našimi metodami zachytit,“ vypočítává ornitolog Zdeněk Vermouzek.
Ve svých studiích určili znalci oboru několik důvodů. Úbytek ptáků podle nich souvisí hlavně se způsobem, jakým se hospodaří v zemědělství.
„Na některé ptáky působí to, že herbicidy zlikvidovaly plevele, takže nejsou semena plevelů, kterými se ptáci živí, stejně tak insekticidy zlikvidovaly hmyz a drobná zvířata, která žila v krajině, tím pádem nemají ptáci co žrát,“ tvrdí ornitolog.
Podle Vermouzka hrozí i sekundární přímá otrava, kdy ptáci sezobnou otrávená zrna.
Další příčinou je změna klimatu. Podle Vermouzka od nás mizí chladnomilné druhy a přibývají ty s rozšířením na jihu.
„V průběhu třiceti let, pro které máme data, je to velice markantní. Vliv klimatu je neoddiskutovatelný,“ dodává ornitolog Zdeněk Vermouzek.
Amatérští ornitologové sčítají ptáky od roku 1982. Díky nim má Česká republika jednu z nejdelších datových řad v Evropě.