Záchrana antilop Derbyho se českým vědcům v Senegalu daří

Češi zachraňují v Senegalu antilopy Derbyho před vymřením. Ve volné přírodě žijí jen necelé dvě stovky těchto zvířat. Záchranný program je navíc zcela ojedinělý, ohroženému druhu se totiž věnují jen na jediném místě, v chovné rezervaci Bandia nedaleko senegalského Dakaru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antilopa Derbyho

Antilopa Derbyho | Foto: ZOO Ostrava

Karolína Koláčková a Pavla Hejcmanová se s antilopou Derbyho seznámily během studií a rohatý kolos se stal jejich osudem. V divoké přírodě přitom žije pouhých 150 jedinců.

„Tento odhad tedy pochází z roku 2006 a od té doby je dost možné, že populace se ještě snížila,“ upřesňuje Pavla Hejcmanová z České zemědělské univerzity v Praze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Marek se vydal za antilopami Derbyho do chovné rezervace v Senegalu

Záchranný chov začínal s pěti samicemi a jedním samcem. Dnes čítá skupina antilop v rezervaci Bandia už přes osm desítek kusů. Chov řídí právě odbornice z pražské zemědělské univerzity.

„Princip spočívá v minimalizaci příbuznosti. My vlastně tím, že známe příbuznost mezi zvířaty, můžeme do chovných skupin vybírat zvířata, která jsou si vzájemně nejméně příbuzná. Takže stáda mají chovného samce – každý chovný samec je synem jedné z těch zakladatelských samic – a má k sobě samice, které jsou od těch ostatních. Takže to nejsou jeho přímé sestry. Jiná možnost, jak je víc vzdálit, zatím není,“ vysvětluje Karolína Hejcmanová.

Každý rok se tak musí nové přírůstky nejen spočítat, ale je nutné také identifikovat jejich příbuzenské vztahy a podle nich řídit dalšího chov.

České pomoci si váží

Rezervace Bandia je soukromý projekt, jediný svého druhu v celém Senegalu. Park před lety založili a financují místní podnikatelé. Odborné pomoci z České republiky si velmi považují.

„Vědecká podpora je pro nás velmi důležitá. Genetice samozřejmě nerozumíme. Američané se pokoušeli o chov antilopy v San Diegu, nebyli ale úspěšní. Nám se naopak – s přispěním českých vědců – daří,“ říká jeden z majitelů rezervace George Rezk.

Pokud vše půjde dál, za pár roků by v jeho parku mohlo žít víc antilop než ve volné přírodě. Pak se tam mohou začít vracet.

„Asi nás to fascinuje, přináší nám to určitě pocit uspokojení z dobře vykonané práce, pocit toho, že děláme něco užitečného,“ říká Karolína Hejcmanová.

Antilopa Derbyho je největším druhem antilopy, může vážit až jednu tunu. Zvířata se nepasou, ale živí se okusováním větví a potřebují látky z afrických dřevin.

Do roku 2009 podporovala přírodovědce v rámci rozvojové pomoci Senegalu česká ministerstva životního prostředí a zahraničních věcí, vloni ale stát přispívat přestal.

Jaromír Marek, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme