Její rohy můžou měřit až metr a v kohoutku dorůstá až 180centimetrů. Na záchraně antilopy Derbyho se v africkém Senegalu podílejí vědci z České zemědělské univerzity.
Antilopa Derbyho je na pokraji vyhynutí. Žije už jen v Senegalu, a to na kousku země velkém, jako Jihočeský kraj. Češi jsou dnes jediní na světě, kdo se stará o zachování jejich populace.
Dlouhé, téměř rovné rohy, jakoby stočené do vývrtky, široký krk a úzké svislé světlé pruhy na bocích. To jsou rysy největší antilopy na světě, antilopy Derbyho. Ve volné přírodě západní Afriky jí už žije jen několik desítek kusů. Česká zemědělská univerzita vede už 16 let program na záchranu této velké antilopy. V rezervacích Bandia a Fathala v Senegalu se snaží populaci antilop Derbyho zvýšit a docela se jim to daří. Na další pokračování projektu ale musí spolek Derbianus Conservation shánět peníze z různých zdrojů.
Češi zachraňují v Senegalu antilopy Derbyho před vymřením. Ve volné přírodě žijí jen necelé dvě stovky těchto zvířat. Záchranný program je navíc zcela ojedinělý, ohroženému druhu se totiž věnují jen na jediném místě, v chovné rezervaci Bandia nedaleko senegalského Dakaru.
Výprava českých odborníků odlétá do Senegalu, aby se podílela na záchraně ohrožené antilopy Derbyho. Tým bojuje už jedenáctým rokem proti vyhynutí kriticky ohroženého druhu. Mezi členy expedice patří odborníci a studenti České zemědělské univerzity v Praze.