Robot, který mluví vzdušnými víry
Inspirací při vývoji nového komunikačního systému pro roboty se stali cvrčci. Nepředstavujte si však žádný cvrkající stroj – tito roboti mluví zcela neslyšně.
Většina druhů cvrčků s příslušníky svého druhu komunikuje hlasitým cvrkotem, který vytvářejí třením křídel. Africký jeskynní cvrček Phaeophilacris spectrum je výjimka, která na krátkou vzdálenost komunikuje prostřednictvím vzdušných vírů. Prudce mává křídly kupředu a vytváří tak vír vzduchu ve tvaru americké koblihy. Série pěti nebo šesti takových vírů, které vypouští sameček, je pro samičky signálem, aby se připravily k páření.
Neobvyklý komunikační systém inspiroval inženýra Andrew Russella z australské Monash University, který se zabývá umělou inteligencí. Kruhovité víry se dají vytvořit tak, že vzduch rychle protlačíme nepatrným otvorem. Po stranách se vytvoří oblast s nižším tlakem, díky které se okraje kroužku budou stáčet a nakonec vytvoří tvar koblihy. Andrew Russel zařízením pro tvorbu vírů vybavil jednoho robota, zatímco druhý dostal tlakový senzor. Ten dokázal detekovat vzdušné víry až na vzdálenost 30 cm od jejich zdroje. Víry představovaly binární kód, pomocí kterého dvojice robotů komunikovala a který mohl být vysílán a dekódován každé čtyři sekundy. Andrew Russel se domnívá, že budoucí robotické systémy by stejně jako cvrčci mohly pomocí vzdušných vírů komunikovat ve chvílích, kdy by „hlasitější“ způsob byl nebezpečný.