Astronomové našli planetu vhodnou pro život jen 12 světelných let od Země

Planeta příhodná pro život se možná nachází blíž, než jsme si mysleli. Mezinárodní tým astronomů objevil takové těleso u hvězdy Tau Ceti v souhvězdí Velryby, necelých 12 světelných let od Země.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově objevené exoplanety se čím dál tím víc podobají Zemi

Nově objevené exoplanety se čím dál tím víc podobají Zemi | Foto: NASA, ESA

Planeta je čtyřikrát těžší než Země, její poloměr je větší zhruba dvakrát. Obíhá v pásmu, kde teoreticky může existovat voda v kapalném skupenství. Vědci ale nepředpokládají, že má planeta skalnatý povrch a spekulují spíš o tom, že by se mohlo jednat o vodní svět.

Tau Ceti je o něco menší a méně zářivá než Slunce. Obíhá kolem ní celkem pět planet, které jsou poměrně malé a mají minimální hmotnost. Hvězda je 11,9 světelného roku daleko a na noční obloze je viditelná pouhým okem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Fuchs ze Štefánikovy hvězdárny v Praze ve vysílání Rádia Česko

Martin Fuchs ze Štefánikovy hvězdárny v Praze upozornil, že objev je z velké části dílo matematiků. Jde podle něj o syntézu pozorovací astronomie, fyziky a pokročilých matematických metod.

„Je to o nové metodě, jak ze světla mateřské hvězdy zjistit, že okolo ní obíhají planety a jaké jsou. Aplikací velmi pokročilých matematických metod se podařilo zjistit, že tam ty planety jsou a jak vypadají, aniž by je kdokoli viděl.“

Objev podle Fuchse dokazuje, že není žádný důvod se domnívat, že by planeta Země byla ve vesmíru výjimečná a osamocená.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stanislav Poddaný z Astronomického ústavu Akademie věd

Zatím se podařilo najít u jiných hvězd přes 800 planet. Podmínky pro život má ale jen malá část z nich.

„Od začátku totiž detekujeme jen ty největší, které jsou nejblíže hvězd. Takových, které jsou označeny jako potenciálně obyvatelné, je včetně nově objevené pouze devět,“ upřesnil Stanislav Poddaný z Astronomického ústavu Akademie věd.

Igor Maňour, Ondřej Himmer, Veronika Sedláčková, Karolína Koubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme