Eurovolby v Česku pohledem průzkumů: ANO míří k vítězství, překvapit může Přísaha s Motoristy

Volby do Evropského parlamentu v Česku podle průzkumů opět vyhraje opoziční hnutí ANO před vládní koalicí Spolu. Prosadí se také Piráti, Starostové, SPD s Trikolorou a KSČM v rámci koalice Stačilo!. Z ostatních uskupení by europoslance mohla podle průzkumů agentury STEM/MARK nově mít také koalice Přísaha s Motoristy. Zatím posledním je nedělní volební model agentury STEM pro televizi CNN Prima News.

Praha (Aktualizováno: 13:03 2. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klára Dostálová (ANO) a Filip Turek (Přísaha a Motoristé sobě)

Klára Dostálová (ANO) a Filip Turek (Přísaha a Motoristé sobě) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Výsledky průzkumů k letošním eurovolbám, které se v Česku uskuteční 7. a 8. června, lze naposledy zveřejnit v pondělí. Od úterý do sobotního uzavření volebních místností bude platit zákaz. Výsledky voleb zveřejní Český statistický úřad v neděli hodinu před půlnocí, až skončí hlasování v celé EU.

Všechny volební místnosti se uzavřely, Evropani rozhodli o složení europarlamentu

Číst článek

ANO by podle čtyř letošních šetření agentur Ipsos, STEM/MARK, Kantar CZ a Data Collect mělo obdržet 26 až 27 procent hlasů, což by mu zajistilo minimálně obhajobu dosavadních šesti z celkového počtu 21 křesel pro české zástupce v Evropském parlamentu.

Koalice Spolu, tedy ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, by měla obdržet 20 až 22 procent hlasů, což by pro ni znamenalo pět křesel. Tyto koaliční strany před pěti lety, kdy společně nekandidovaly, obsadily celkem sedm křesel.

Pirátům dávají průzkumy šanci na zisk 10 až 12 procent hlasů, což by pro ně patrně znamenalo udržení tří křesel. Jen podle jednoho z průzkumů by o jeden mandát přišli.

Podobně koalice Starostů může pomýšlet na zisk zhruba 8 až 13 procent hlasů, díky nimž by buď obhájila dva mandáty, nebo podle dvou z průzkumů získala jeden navíc.

Průzkum STEM/MARK: V eurovolbách zvítězí ANO, z lídrů lidé nejvíc znají Nerudovou a Zaorálka

Číst článek

Koalice parlamentního hnutí SPD s neparlamentní Trikolorou by podle průzkumů získala zhruba 8 až 11 procent hlasů, díky nimž by obhájila dvě místa v europarlamentu, která před pěti lety obsadilo samostatně kandidující SPD, případně by jedno místo podle jednoho z výzkumů získala navíc. Podporu zhruba 6 až 8 procent voličů měla podle průzkumů koalice Stačilo! v čele s KSČM, která tak uhájí jedno křeslo, případně podle květnového průzkumu získá jedno navíc.

Podpora neparlamentní koalice hnutí Přísaha s Motoristy se podle letošních průzkumů pohybovala od 2,5 procenta do 7,7 procenta. Nejvyšší byla podle dubnového a květnového šetření agentury STEM/MARK, podle níž by tak tato koalice získala jedno křeslo v Evropském parlamentu.

Nedělní průzkum STEM

Podobná čísla ukázal také nedělní volební model agentury STEM pro televizi CNN Prima News. Volby do Evropského parlamentu by nyní vyhrálo opoziční hnutí ANO se ziskem 23,1 procenta hlasů. Druhé koalici Spolu by dalo hlas 21,5 procenta voličů. Oba subjekty by v europarlamentu obsadily shodně šest křesel.

ANO si v modelu agentury Kantar pohoršilo. Stále ale jasně vede nad ODS i koalicí Spolu

Číst článek

Hnutí STAN by ve volbách podle STEM získalo 10,3 procenta hlasů. Čtvrtá by skončila koalice SPD s Trikolorou s 9,5 procenta. S těsným odstupem by následovali Piráti se ziskem 9,4 procenta. Koalice Stačilo! v čele s KSČM by dostala 8,1 procenta.

Koalici Přísahy a Motoristů přisuzuje volební model zisk 4,7 procenta hlasů, Sociální demokracii (SOCDEM) 2,9 procenta, Svobodným 2,7 procenta, Zeleným 1,9 procenta a strana PRO Jindřicha Rajchla by podle něj získala 1,8 procenta. Jinému politickému subjektu by dalo v eurovolbách hlas 4,1 procenta voličů.

Přelévání voličů

Ředitel agentury STEM Martin Buchtík uvedl, že ANO částečně bojuje o hlasy voličů SPD. „Můžeme říci, že do určité míry úspěch SPD by byl případně na úkor hnutí ANO,“ řekl televizi CNN Prima News.

V koalici Spolu je podle něj patrný přeliv mezi jednotlivými stranami. Velké množství lidí navíc váhá mezi Spolu a STAN. „Přičemž se mírně víc v tuto chvíli přiklání ke koalici Spolu a Starosty de facto vysávají,“ poznamenal Buchtík. Dodal, že poslední týden před volbami ale může situaci ještě změnit.

Při přepočtu na mandáty by ANO obsadilo v Evropském parlamentu šest křesel z 21, na které má Česko nárok. Stejný počet mandátů by měla i koalice Spolu. Tři křesla by získali Starostové a po dvou mandátech by měla koalice koalice SPD s Trikolorou, Piráti a Stačilo!

Výzkum pro volební model STEM se konal od 22. do 26. května. Zapojilo se do něj 1623 občanů Česka ve věku od 18 let. Model vycházel z volební účasti 35 procent.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme