Začíná „grilování“, které se v Bruselu opakuje každých pět let. Postupně před výbory Evropského parlamentu předstoupí 26 nominantů členských států na eurokomisaře.
Vedení Pirátů oznámilo v neděli večer na svém online fóru rezignaci. Straně mohlo ublížit vládní angažmá a kritika za kroky, které se musely udělat. Myslí si to europoslankyně Gregorová.
Ve volbách do Evropského parlamentu letos zafungovala národovecká témata. Díky tomu slavili úspěch lepenovci ve Francii, Bratři Itálie, Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána nebo české hnutí ANO.
Dosavadní lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová, která nyní mandát neobhájila, zpochybňovala zvolení Ondřeje Koláře (TOP 09) europoslancem kvůli možným chybám v počítání preferenčních hlasů.
„Jako Zelení samozřejmě chceme pokračovat v naplňování Green dealu, abychom Evropu posunuli směrem ke klimatické neutralitě, k obraně právního státu a demokracie,“ říká Reintkeová.
Většina stížností se týká nezapočítaných preferenčních hlasů. Na rozhodnutí má soud u každé z nich 20 dní od podání. Zákon ve vážných případech umožňuje navrhnout neplatnost zvolení europoslance.
Evropské volby u nás měly rekordní účast, volilo 36 procent lidí. „Je to jen 36 procent ze všech možných voličů, ve sněmovních volbách pravidelně přichází přes 60 procent,“ říká analytik.
„Mnoho stran v těchto volbách si našlo nějakého nepřítele, ať už to byla konkrétní legislativa, nebo konkrétní osoba, nebo strana. Všichni tak nějak burcovali,“ říká Gregorová.
V Evropském parlamentu se rýsují základy frakcí, ve kterých europoslanci zakotví na příštích pět let. Zůstanou čeští matadoři ve stejných politických rodinách jako doposud? A kam se vrhnou nováčci?
„Muselo by se jednat o agendu, kde budu mít možnost věci skutečně měnit, a do které bych se odborně musel hodit, protože nejsem připraven vzít jakékoliv portfolio,“ uvedl Síkela.
Exministr vnitra a bývalý šéf SOCDEM Jan Hamáček stranu podle svých slov takřka nepoznává. „Nejsem schopen se s ní ztotožnit, a proto je pouze a jen správné odejít,“ uvedl.
Nikdo nečekal, že bývalý závodník Filip Turek za sebou nechá tolik politických soupeřů. Co stojí za jeho výrazným výsledkem v eurovolbách? Server iROZHLAS.cz hledal, v čem tkví jeho recept na úspěch.
Podle francouzských médií se v sídle strany odehrál dramatický spor mezi členy a Érikem Ciottim. Předseda se v sídle zamkl a nechtěl tam pustit spolustraníky, načež označil své vyloučení za neplatné.
Mnozí nově zvolení europoslanci včetně těch českých v kampani slibovali revizi Zelené dohody pro Evropu. Diskutovat o nákladech a efektivně je možné, ale ne dost na zpochybnění snížení emisí
Naposledy dolní komoru francouzského parlamentu rozpustil Jacques Chirac v roce 1997. Emmanuel Macron tento krok vysvětlil tím, že nemůže předstírat jako by se nic nedělo.
Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v České republice hnutí ANO. Získalo přes 26 procent a sedm křesel. „Účast, myslím si, že i díky našim voličům, voličům hnutí ANO, je rekordní,“ tvrdí Vondráček.
„Je vidět, že si Češi uvědomili, že to, co se děje v evropských institucích, ovlivňuje jejich životy, že jejich hlas má sílu,“ říká pro Český rozhlas eurokomisařka Věra Jourová.
Volby do Evropského parlamentu v Německu vyhrála opoziční konzervativní unie CDU/CSU, která získala 30 procent hlasů. V Polsku poprvé od roku 2014 zvítězila proevropská Občanská koalice Donalda Tuska.
Koalice Přísaha a Motoristé v eurovolbách získala 10,26 procenta a vysloužila si tak dva mandáty – ty obsadí Nikola Bartůšek a Filip Turek, který sám dostal téměř polovinu hlasů.
Některá místní referenda pořádaná spolu s volbami do Evropského parlamentu byla nezávazná, v některých obcích nepřišel dostatek lidí, aby bylo hlasování platné.
„Výsledky hlasování se nesmí zveřejnit do uzavření poslední volební místnosti na území EU, což je v Itálii v neděli v 23.00,“ říká první místopředsedkyně Českého statistického úřadu Eva Krumpová.
Češi už popáté volili svoje zástupce do Evropského parlamentu. Na výsledky musí ale počkat až do uzavření všech volebních místností v Evropské unii, tedy to neděle před půlnocí.