Macron po eurovolbách rozpustil parlament, Scholz se tomu brání a v Polsku slaví Tuskova vláda

Krajně pravicové strany dosáhly ve volbách do Evropského parlamentu velkých úspěchů, otřásly tradičními politickými silami a přiměly francouzského prezidenta Emmanuela Macrona vyhlásit předčasné parlamentní volby. V Německu, kde se podpora sociálních demokratů kancléře Olafa Scholze propadla na 13,9 procenta, také sílí hlasy volající po vypsání předčasných voleb do Spolkového sněmu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzýval k tomu, aby Evropa byla ve své obraně důslednější

Macron v reakci na výsledky eurovoleb rozpustil parlament (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Šok a zemětřesení ve Francii vyvolalo rozhodnutí prezidenta Emmanuela Macrona rozpustit parlament a vyhlásit předčasné volby. Udělal to v reakci na výhru krajně-pravicové Národní sdružení Marine Le Penové.

Naposledy dolní komoru francouzského parlamentu rozpustil Jacques Chirac v roce 1997. Emmanuel Macron tento krok vysvětlil tím, že nemůže předstírat jako by se nic nedělo. Nacionalisté získali ve volbách téměř 40 procent a Macron nyní chce, aby Francouzi určili novou jasnou parlamentní většinu, která zemi dodá klid.

Komentátoři ale upozorňují, že se tím Macron pouští do neznáma a ohrožuje svou vlastní vládu. Kampaň bude totiž velmi krátká, protože volby jsou vypsané už na přelom června a července. K moci se tak může dostat strana Marine Le Penové, právě před kterou Macron varuje.

Německo

Vládním stranám se nedařilo ani v Německu. Sociální demokraté kancléře Olafa Scholze skončili na třetím místě a jejich koaliční partneři Zelení čelí největšímu propadu v celé zemi. Kromě toho ale posílily protisystémové strany a pravicová Alternativa pro Německo (AfD) dokonce vyhrála ve východním Německu.

Vítězná CDU-CSU tvrdí, že vláda buď musí obrátit politiku, nebo po vzoru Francie vyhlásit předčasné volby. Povolební průzkum agentury Infratest ukazuje, že nespokojenost s vládou bylo jedno z hlavních témat kampaně. Němečtí mladí se také čím dál tím víc odklání od Zelených a kloní s k AfD.

Ta nabírá voliče ve všech věkových skupinách a velkou část jejích stoupenců nezajímá, že je strana podle bezpečnostních služeb napojená na neonacisty.

Mezi špičkami sociálních demokratů je vidět sebekritika, když připouští, že nechali kandidovat extremistickou stranu a nyní čekají na další kroky německého kancléře Scholze. Je ale nepravděpodobné, že by se vydal stejnou cestou jako francouzský prezident a vyhlásil předčasné volby.

Progresivní Slovensko

Opoziční strana zvítězila také na Slovensku. Progresivní Slovensko získalo skoro 28 procent hlasů a porazilo vládní Směr Roberta Fica. Právě po útoku na něj opozice utlumila kampaň a vypadalo to, že Směr volby vyhraje. Ten ale i tak není úplně poražený, protože získal pět mandátů a v europarlamentu si polepší.

Vláda mohla naopak slavit v Polsku. Občanská koalice premiéra Donalda Tuska porazila opoziční Právo a spravedlnost a dostane 21 křesel z 53 určených pro polské europoslance. Polská krajní pravicová strana Konfederace si zajistila šest křesel v Evropském parlamentu a bude si vybírat, do které evropské frakce se zařadí.

nol, vjb, bal, kah, hof Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme