Macron po eurovolbách rozpustil parlament, Scholz se tomu brání a v Polsku slaví Tuskova vláda
Krajně pravicové strany dosáhly ve volbách do Evropského parlamentu velkých úspěchů, otřásly tradičními politickými silami a přiměly francouzského prezidenta Emmanuela Macrona vyhlásit předčasné parlamentní volby. V Německu, kde se podpora sociálních demokratů kancléře Olafa Scholze propadla na 13,9 procenta, také sílí hlasy volající po vypsání předčasných voleb do Spolkového sněmu.
Šok a zemětřesení ve Francii vyvolalo rozhodnutí prezidenta Emmanuela Macrona rozpustit parlament a vyhlásit předčasné volby. Udělal to v reakci na výhru krajně-pravicové Národní sdružení Marine Le Penové.
Naposledy dolní komoru francouzského parlamentu rozpustil Jacques Chirac v roce 1997. Emmanuel Macron tento krok vysvětlil tím, že nemůže předstírat jako by se nic nedělo. Nacionalisté získali ve volbách téměř 40 procent a Macron nyní chce, aby Francouzi určili novou jasnou parlamentní většinu, která zemi dodá klid.
Komentátoři ale upozorňují, že se tím Macron pouští do neznáma a ohrožuje svou vlastní vládu. Kampaň bude totiž velmi krátká, protože volby jsou vypsané už na přelom června a července. K moci se tak může dostat strana Marine Le Penové, právě před kterou Macron varuje.
Německo
Vládním stranám se nedařilo ani v Německu. Sociální demokraté kancléře Olafa Scholze skončili na třetím místě a jejich koaliční partneři Zelení čelí největšímu propadu v celé zemi. Kromě toho ale posílily protisystémové strany a pravicová Alternativa pro Německo (AfD) dokonce vyhrála ve východním Německu.
Vítězná CDU-CSU tvrdí, že vláda buď musí obrátit politiku, nebo po vzoru Francie vyhlásit předčasné volby. Povolební průzkum agentury Infratest ukazuje, že nespokojenost s vládou bylo jedno z hlavních témat kampaně. Němečtí mladí se také čím dál tím víc odklání od Zelených a kloní s k AfD.
Ta nabírá voliče ve všech věkových skupinách a velkou část jejích stoupenců nezajímá, že je strana podle bezpečnostních služeb napojená na neonacisty.
Mezi špičkami sociálních demokratů je vidět sebekritika, když připouští, že nechali kandidovat extremistickou stranu a nyní čekají na další kroky německého kancléře Scholze. Je ale nepravděpodobné, že by se vydal stejnou cestou jako francouzský prezident a vyhlásil předčasné volby.
Progresivní Slovensko
Opoziční strana zvítězila také na Slovensku. Progresivní Slovensko získalo skoro 28 procent hlasů a porazilo vládní Směr Roberta Fica. Právě po útoku na něj opozice utlumila kampaň a vypadalo to, že Směr volby vyhraje. Ten ale i tak není úplně poražený, protože získal pět mandátů a v europarlamentu si polepší.
Vláda mohla naopak slavit v Polsku. Občanská koalice premiéra Donalda Tuska porazila opoziční Právo a spravedlnost a dostane 21 křesel z 53 určených pro polské europoslance. Polská krajní pravicová strana Konfederace si zajistila šest křesel v Evropském parlamentu a bude si vybírat, do které evropské frakce se zařadí.