‚O naše názory politici zřejmě nestojí.‘ Češi žijící v zahraničí sbírají kilometry, chtějí volit na dálku

Po Velikonocích bude sněmovna hlasovat o návrzích nového volebního zákona. Tím nejpodstatnějším, co musí nakonec určit, je způsob rozdělování křesel ve sněmovně po podzimních volbách. Pro mnoho Čechů žijících v cizině je ovšem nejdůležitější detail, který zřejmě bude v zákoně dál chybět, možnost volit na dálku.

Od stálého zpravodaje Chapel Hill (Severní Karolína) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlasovací lístek ve volbách do Senátu v obvodu Praha 5.

Češi žijící v zahraničí by chtěli možnost korespondenční volby | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Češi v zahraničí, kteří by rádi volili distančně, si teď při pohybu venku zapínají aplikace, kterými sbírají kilometry v rámci akce Aktivně za korespondeční volby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Češi v zahraničí teď běhají, aby už nemuseli absolvovat maratóny po zemi či vzduchem při volbách

„Zapínám si aplikaci, když jdu běhat, na procházku s rodinou. Snažíme se dokázat českým politikům, že máme zájem o účast na volbách v České republice a jsme ochotni za to běhat i dlouhé kilometry. Je to otázka už mnoha desetiletí, takže je to takový běh na dlouhou trať,“ říká Radiožurnálu Marta McCabe, ředitelka české a slovenské školy v Severní Karolíně.

V celých Spojených státech se při volbách v Česku hlasuje jen v New Yorku, Chicagu, Los Angeles a zmíněném Washingtonu.

Kdyby chtěla jít i Marta do hlavního města Spojených států, trvalo by jí to pěšky nejméně čtyři dny. „Silnější povahy by asi do Washingtonu doběhnout zvládly. Odněkud se ale suchou nohou k volbám dojít nedá,“ zamýšlí se s nadsázkou.

Hnutí Lidé Pro nezískalo dost podpisů a nepůjde do voleb. Minář se stáhne z veřejného života

Číst článek

„Například z Texasu to znamená dojet až do Washingtonu D.C. To už je asi dva tisíce kilometrů. Občan si tak musí vzít volno v práci, zajistit hlídání dětí, zařídit hotel. Prostě to vyžaduje hrozně moc času a nákladů,“ vypočítává McCabe, koordinátorka iniciativy zahraničních Čechů „Chceme volit distančně“ pro USA.

Sama Marta McCabe své ústavou zaručené právo hlasovat v českých volbách obvykle nezvládá využít. Z toho, že jí český stát nevytvoří podmínky, aby nemusela jezdit 400 kilometrů do volební místnosti a zase zpátky, cítí, že o její hlas a názor nestojí.

„Jezdila bych volit ráda, ale v minulosti to nebylo možné. V ten konkrétní den se často děje něco, čeho se musím účastnit tady v Severní Karolíně. Nemůžu odjet na dva dny pryč. Od sametové revoluce nebyly udělány kroky k tomu, abychom mohli právo volit využít. Napadá nás tedy, že Česká republika nestojí o názory Čechů, kteří zrovna nežijí v České republice,“ myslí si Marta.

Koordinátorka iniciativy zahraničních Čechů „Chceme volit distančně“ pro USA Marta McCabe | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Dá se tedy říct, že Češi v zahraničí teď běhají, aby už nemuseli absolvovat maratóny po zemi či vzduchem při volbách.

„Kilometry přibývají každý den a cílem je oběhnout celou planetu, což je přes 42 tisíc kilometrů,“ uzavírá Marta McCabe. 

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme