Průzkum: Čím víc lidí přijde k eurovolbám, tím lepší bude výsledek ANO. Opozici by prospěla nízká účast

Volební model pro volby do Evropského parlamentu – v závislosti na volební účasti. | Zdroj: Median

Nový volební model agentury Median ukazuje, jak by se od poloviny března do začátku května měnil pravděpodobný volební výsledek v závislosti na volební účasti.

Data Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strany středopravé a liberální opozice mají odhodlanější voliče než vládní hnutí ANO, koaliční ČSSD či komunisté. Díky tomu mohou očekávat ve volbách do Evropského parlamentu lepší výsledky v případě nízké volební účasti – hlasy jejich angažovaných voličů pak při sčítání převáží. Pokud ovšem přijde voličů více, nebude kompaktní jádro příznivců stačit a situace se obrátí.

Zájem o volby do Evropského parlamentu klesá. Průměr dolů dramaticky táhnou Slováci a Češi

Číst článek

„Při účasti 30 % by ANO, ČSSD, KSČM a SPD získaly více hlasů (47 %) než středopravá a liberální opozice Piráti, ODS, Koalice, KDU-ČSL (44 %). Při účasti okolo 25 % by se jejich pozice vyrovnala. Při účasti 20 % pak už převažuje jasně zisk středopravé a liberální opozice (48 %) nad ziskem středolevých a konzervativních stran (44 %),“ okomentoval výsledky statistického modelu pro iROZHLAS.cz sociolog Daniel Prokop.

Výpočet provedl nad daty, která mezi 16. březnem a 3. květnem shromáždila agentura Median telefonickým a počítačovým dotazováním 2144 respondentů vybraných tak, aby reprezentovali dospělou českou populaci.

Volební model ukazuje nejpravděpodobnější výsledek v době dotazování. Strany ho mohou změnit tím, že lépe mobilizují své voliče a ty, kteří váhají, přesvědčí, aby volili právě je.

Při posledních eurovolbách měli Češi účast 18,2 %, tedy druhou nejnižší v Evropské unii. Před deseti a před patnácti lety přišlo k urnám přes 28 procent oprávněných voličů.

Odchod z EU si přeje jen desetina Čechů. ‚Většina ji chce reformovat a zůstat,‘ tvrdí autoři průzkumu

Číst článek

Pokročilý model

Slabinou podobných modelů bývá odhad volební účasti. „Modely počítané z většího množství respondentů systematicky nadhodnocují strany s méně angažovaným elektorátem,“ vysvětlil sociolog Prokop, proč tentokrát použil odlišnou metodu.

„Pravděpodobnost účasti u jednotlivých respondentů odhadujeme z jejich deklarované jistoty účasti, zájmu o evropské volby, z minulé účasti ve sněmovních volbách a z dosaženého vzdělání. Vycházíme přitom z toho, jak tyto faktory souvisely s minulou účastí v eurovolbách.“

Volební potenciál

Ze stejných dat vychází výpočet volebního potenciálu politických stran. Ten ukazuje, kolik procent hlasů by strana mohla získat, pokud by ji volili všichni, kdo ji vážně zvažují a zároveň u nich nelze vyloučit účast. Proto je také součet volebních potenciálů vyšší než sto.

„Lze předpokládat, že některé středopravé a liberální strany tento potenciál naplní omezeně, protože lidé zvažují mezi nimi. Ukazuje se ale, že některá z nich může před volbami posílit a teoreticky i útočit na pozici hnutí ANO, které zůstává velkým favoritem voleb,“ komentuje výsledek výpočtu Daniel Prokop.

pek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme