Průzkum: Čím víc lidí přijde k eurovolbám, tím lepší bude výsledek ANO. Opozici by prospěla nízká účast
Nový volební model agentury Median ukazuje, jak by se od poloviny března do začátku května měnil pravděpodobný volební výsledek v závislosti na volební účasti.
Strany středopravé a liberální opozice mají odhodlanější voliče než vládní hnutí ANO, koaliční ČSSD či komunisté. Díky tomu mohou očekávat ve volbách do Evropského parlamentu lepší výsledky v případě nízké volební účasti – hlasy jejich angažovaných voličů pak při sčítání převáží. Pokud ovšem přijde voličů více, nebude kompaktní jádro příznivců stačit a situace se obrátí.
Zájem o volby do Evropského parlamentu klesá. Průměr dolů dramaticky táhnou Slováci a Češi
Číst článek
„Při účasti 30 % by ANO, ČSSD, KSČM a SPD získaly více hlasů (47 %) než středopravá a liberální opozice Piráti, ODS, Koalice, KDU-ČSL (44 %). Při účasti okolo 25 % by se jejich pozice vyrovnala. Při účasti 20 % pak už převažuje jasně zisk středopravé a liberální opozice (48 %) nad ziskem středolevých a konzervativních stran (44 %),“ okomentoval výsledky statistického modelu pro iROZHLAS.cz sociolog Daniel Prokop.
Výpočet provedl nad daty, která mezi 16. březnem a 3. květnem shromáždila agentura Median telefonickým a počítačovým dotazováním 2144 respondentů vybraných tak, aby reprezentovali dospělou českou populaci.
Volební model ukazuje nejpravděpodobnější výsledek v době dotazování. Strany ho mohou změnit tím, že lépe mobilizují své voliče a ty, kteří váhají, přesvědčí, aby volili právě je.
Při posledních eurovolbách měli Češi účast 18,2 %, tedy druhou nejnižší v Evropské unii. Před deseti a před patnácti lety přišlo k urnám přes 28 procent oprávněných voličů.
Odchod z EU si přeje jen desetina Čechů. ‚Většina ji chce reformovat a zůstat,‘ tvrdí autoři průzkumu
Číst článek
Pokročilý model
Slabinou podobných modelů bývá odhad volební účasti. „Modely počítané z většího množství respondentů systematicky nadhodnocují strany s méně angažovaným elektorátem,“ vysvětlil sociolog Prokop, proč tentokrát použil odlišnou metodu.
„Pravděpodobnost účasti u jednotlivých respondentů odhadujeme z jejich deklarované jistoty účasti, zájmu o evropské volby, z minulé účasti ve sněmovních volbách a z dosaženého vzdělání. Vycházíme přitom z toho, jak tyto faktory souvisely s minulou účastí v eurovolbách.“
Volební potenciál
Ze stejných dat vychází výpočet volebního potenciálu politických stran. Ten ukazuje, kolik procent hlasů by strana mohla získat, pokud by ji volili všichni, kdo ji vážně zvažují a zároveň u nich nelze vyloučit účast. Proto je také součet volebních potenciálů vyšší než sto.
„Lze předpokládat, že některé středopravé a liberální strany tento potenciál naplní omezeně, protože lidé zvažují mezi nimi. Ukazuje se ale, že některá z nich může před volbami posílit a teoreticky i útočit na pozici hnutí ANO, které zůstává velkým favoritem voleb,“ komentuje výsledek výpočtu Daniel Prokop.