Obec ještě musí se společností doladit detaily smluv. Podle starosty Martina Adamce (STAN) by ale měly být do několika týdnů hotové, lidem poté bude umožněno odkoupení domků do soukromého vlastnictví.
Ministerstvo pro místní rozvoj přichystalo regulaci krátkodobých ubytování přes online platformy, obce budou moct určit například maximální počet dnů v roce.
V českých ubytovacích zařízení přibylo zahraničních hostů, ale ubylo domácích. Celkově jich využilo služeb o 3,3 procenta více než vloni, uvedl Český statistický úřad.
Každé přespání v hotelu, apartmánu nebo kempu bude elektronicky evidované včetně informace, o koho šlo a jak dlouho na místě byl. Záznamy o pobytu lidí se budou archivovat minimálně rok a půl.
Za vstup do Benátek se platilo v některých dnech od 25. dubna do 14. července. Povinnost uhradit pět eur měli především návštěvníci, kteří se ve městě neubytovali.
Podle místních médií starosta katalánské metropole Jaume Collboni oznámil, že radnice tak chce přispět k řešení nedostatku bytů ve městě a snížení cen bytových pronájmů.
Největší poptávka po ubytování bude podle zástupců hotelů druhý víkend v květnu, protože se v Praze kromě zahájení mistrovství uskuteční také koncert skupiny Rammstein.
Doposud směly být kamery v Airbnb umístěné na viditelných místech veřejného prostranství i v domě, s výjimkou ložnic a koupelen. Po změně ale budou muset z vnitřních prostor zcela vymizet.
Ubytování typu Airbnb nemusí splňovat stejné stavební či hygienické podmínky pro kolaudaci jako hotely či penziony, přesto s nimi budou ve stejném registru.
Od začátku příštího roku plánuje stát evidovat, kdo a kdy se ubytoval v hotelu či apartmánu. Ministerstvo pro místní rozvoj si slibuje lepší přehled o turistech a méně byrokracie pro podnikatele.
Do nové databáze hostů hotelů či penzionů by mohli nahlížet lidé z hned několika veřejných institucí, od finančních úřadů po ministerstvo pro místní rozvoj.
„V roce 2016 jsme měli necelých 6000 bytů uvedených na Airbnb, dnes jich máme 14 378,“ upřesnil starosta Florencie Dario Nardella. Průměrná cena měsíčních nájmů bytů podle něj vyskočila o 42 procent.
Zatímco v minulých letech bývaly kapacity hotelů a penzionů rezervované několik týdnů před začátkem prázdnin, letos si lidé ubytování domlouvají na poslední chvíli. A také jezdí na kratší pobyty.
Zákon dělí uprchlíky na takzvané nezranitelné a zranitelné, mezi které patří děti, senioři, matky s dětmi do šesti let nebo invalidé. Nezranitelní už nebudou mít nárok na nouzové ubytování.
Nový komplex má nabídnout ubytování pro téměř dva a půl tisíce lidí, což je víc, než kolik má teď samotné město obyvatel. Stavět se má v prostoru bývalého dolu Bratrství.
Těžko souhlasit s vládní kampaní, která je vidět na mnoha plakátovacích plochách. Na ní je otázka: „Začlenit 460 000 uprchlíků z Ukrajiny?“ a odpověď: „Zvládli jsme to společně.“
Solidární příspěvek zavedl loni takzvaný lex Ukrajina. Dávku je možné žádat na ubytování s prostorem na odpočinek, pro přípravu jídla a osobní hygienu, se záchodem a přístupem k pitné vodě.
„Čím dál více lidí je ve velmi zbědovaném stavu. Jejich fyzické i psychické zdraví je na takové úrovni, že potřebujeme vyřešit, aby vůbec byli schopni základního fungování,“ upozorňuje Martin Šimáček.
Anna drží v náručí desetiměsíční holčičku. Rodina je teď kompletní: přijel sem totiž i Annin manžel Igor. Po vypuknutí války na Ukrajině chvíli dělal dobrovolníka.
Zvýšení životního minima, podpora klokánků, ukrajinských uprchlíků a prodloužení solidárního příspěvku. Vláda ve středu schválila řadu sociálních nařízení.
Hoteliéři hlásí dostatek volných kapacit i přes vánoční a silvestrovské termíny, které tradičně bývají obsazené jako první. Vysoké ceny energií donutily některé provozovatele ubytování úplně zavřít.
Pokud by stát zastavil ubytování zdarma a zároveň i takzvanou humanitární dávku, mohlo by se podle analýzy společnosti PAQ Research ocitnout v příjmové chudobě až 85 procent uprchlíků.
„Máme stovky lidí, kteří hledají ubytování, a nabídky bytů v řádu jednotek. Neexistuje ani systém sekundárního bydlení pro lidi, kteří získali nevyhovující ubytování,“ říká šéfka pomoci Faltová.
V autokempu Rozkoš žije od jara zhruba 50 uprchlíků. Do chat a apartmánů se sociálním zařízením a topením by se do zimy měli přesunout všichni. Ačkoliv následné vytápění nebude pro kemp jednoduché.
Maximální výši poplatku limituje vyhláška z roku 2005. Podle ní můžou studenti za pokoj druhé kategorie platit maximálně 900 korun měsíčně, za pokoj první kategorie 1600 korun. Někde nezdražili vůbec.